ZVOLEN. Kedysi športová škola, ktorú navštevovala aj olympijská víťazka Elena Kaliská, hokejisti Ján Lašák, Kristián Pospíšil či atlét Jozef Kucej, bojovala s čoraz menším počtom žiakov.
Základná škola na Jilemnického 1 vo Zvolene, ktorá je desaťročia známa ako Jednotka, sa zmení na modelovú základnú školu. Všetkých žiakov aj zamestnancov školy si po podpísaní zmluvy prevezme nový súkromný zriaďovateľ, ktorým bude Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.
Jednotka v minulom roku oslávila svoje 70. výročie od otvorenia školskej budovy. Už jej označenie vypovedá o tom, že vo Zvolene bola založená ako prvá. Pôvodne v nej zriadili študentský internát a škola sa do nej presťahovala pred 63 rokmi.
Pred jedenástimi rokmi čelila hrozbe zrušenia, poslanci ju napokon pod tlakom rodičov zachovali. Mala vtedy 440 žiakov.

Bez rozdielu
V súčasnosti ju navštevuje okolo dvesto žiakov, prevažnú väčšinu tvoria deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a marginalizovaných rómskych komunít z lokality Pustý hrad a Unionka.
V súkromnej škole chcú mať medzi žiakmi rovnomerne zastúpené všetky spoločenské skupiny.
„Deti z majority, z marginalizovaných skupín, talentované aj s určitými znevýhodneniami, to je princíp modelovej školy. Nemá to byť elitná škola len pre deti úspešných podnikateľov, nemá byť ani segregovaná s prevažne len rómskymi deťmi. Má to byť škola, kde sa stretávajú rôzne deti s rôznymi životnými príbehmi,“ objasnil v minulosti pre My Zvolen odborník na vzdelávanie Juraj Hipš, zakladateľ Živice a Komenského inštitútu.

Zámerom centra je priniesť vyššiu kvalitu do verejného školstva. Dohoda s mestom zaručuje, že nová škola bude bezplatná.
Rozhodovanie poslancov
Záujem vytvoriť inovatívnu školu aj vo Zvolene prejavila Živica už pred viac ako rokom. Na mestské zastupiteľstvá zámer predkladali opakovane. Na tom poslednom (27. mája) poslanci rokovali o návrhu zmluvy medzi samosprávou a budúcim prevádzkovateľom, a prenájme nadbytočného majetku mesta.
Niektorým poslancom to ale po chuti nebolo, iní naopak za transformáciu bojujú od začiatku.
„Konečne začalo svietiť svetlo na konci tunela, pretože sa ukazovalo, že nie spôsobom, ako sme predtým vyriešili tri základné školy, ich zrušením, ale práve záchranou, sa môžeme odlíšiť od týchto deliktov voči školám. O to viac mňa osobne potešilo, že celý ten proces zastrešoval pán Juraj Hipš,“ vyjadril sa viceprimátor mesta Ľubomír Zdút-Šťastný.

Podľa jeho slov by sa týmto procesom mohla škola po rokoch pozviechať. S nadšenými vyjadreniami ale nesúhlasila poslankyňa Martina Mészáros Bariaková.
„Ja, ako advokát, vnímam jediným záväzkom zmluvu. Naposledy sme mali búrlivú diskusiu a dnes sme tu opäť a máme len ústne slohy. Požadovala som, aby mesto prišlo s návrhom zmluvy. Momentálne neexistuje žiadny zmluvný záväzok na to, aby sa nám nestalo, že budúci rok napríklad nebude škola spoplatnená.“
Pripravená zmluva so všetkými podmienkami má byť predložená v programe na ďalšom stretnutí poslancov.
Škola sa dostala do situácie, kedy sa do prvého ročníka prihlasovalo 13 detí, čo je na vytvorenie triedy nepostačujúce. Po novom sa do ročníka prihlásilo takmer 40 detí, čo kvituje poslanec Jakub Bodorík. „Myslím si, že to je dôkaz toho, že niekto niečo robí dobre a ja chcem, aby v tejto činnosti mohol pokračovať.“
Primátor Vladimíra Maňka priblížil, že zmluva je pripravovaná podrobne a s prísnymi podmienkami. „Ak by sa stalo, že by zaviedli spoplatnené školné, v zmluve je jasne napísané, že je to dôvod na okamžité ukončenie zmluvy. Zriaďovateľ tiež prisľúbil, že bude ochotný platiť 6-tisíc eur ročne do fondu opráv, ktoré sa použijú v prípade potreby.“
Jednotka v súčasnosti vytvára mestu aj 70-tisícové straty ročne. Primátor nevylúčil, že táto suma by ďalej narastala a o rok by museli školu zatvoriť. „Ostatné školy sú v našom meste preplnené. Ak nám na našich deťoch záleží, tak by sme sa mali správne rozhodnúť.“
Podľa poslanca Jozefa Ježíka bol tento projekt od začiatku šitý horúcou ihlou. „Už vtedy sme sa pýtali, prečo to má byť práve pán Hipš a neprihlási sa aj niekto iný.“
Viceprimátor na to zareagoval tým, že škola stagnuje už viac ako desať rokov a za ten čas neprejavil záujem nik iný.
Zmluva s budúcim nájomcom
„Keď sme vlani odsúhlasili prvý krok, dali sme šancu celému procesu a ľuďom, aby pokračovali v prípravách, aby zo školy spravili špičkovú. Nezdá sa mi zodpovedné tento proces zastaviť, v prvom rade sú to ľudia. Tá škola bola na odpis už dávno a uvažovali sme čo s ňou. Lepšie riešenie je, aby pokračovala v tomto formáte,“ reagoval Jaroslav Stehlík.
Nová forma učenia má ponúknuť možnosť všetkým deťom bez ohľadu na ich sociálno-ekonomické zázemie, znevýhodnenia či talenty. Väčšina poslancov sa napokon zhodla v tom, že je potrebné reputáciu školy zmeniť a jej zlé meno očistiť. Dokázať by to mohla podľa nich práve Živica.
„Prísľuby, ktoré budúci nájomca deklaruje, nie sú v ústnej podobe. Sú v písomnej a sú v dohode, ktorá tvorí prílohu k návrhu nájomnej zmluvy, a to je podpísané v auguste minulého roka. Pani poslankyňa hovorila o dvoch subjektoch, neviem o akých. Budúci nájomca s nami komunikuje a hovorí o ďalšom prevádzkovateľovi školskej jedálne,“ doplnila Alena Vaľková z odboru správy majetku, obchodu a služieb zvolenskej radnice.

Vypočuť si argumenty všetkých strán prišli aj rodičia žiakov z danej školy, zamestnanci i terajšia riaditeľka Zuzana Brhlíková.
„Odznelo tu niekoľko klamstiev. Nerozumiem, prečo ľudia, ktorí do tej školy nikdy nevstúpili, počúvajú a ovplyvňujú sa rôznymi názormi, a sú neústupní vo svojich výrokoch. Ja som nastúpila prvého marca a snažím sa tam riešiť to, čo tam žijem každý deň. Obdivujem všetkých, ktorí tam sú,“ povedala.
Tiež potvrdila, že škola čelí obrovským problémom a chce pre ňu iba to najlepšie. „Zamýšľam sa nad tým, či je vôbec možné, aby skupina ľudí, ktorá môže dať šancu škole, dospelým, deťom, si neuvedomovala, že tým dávajú šancu aj mestu. Treba chrániť majetok, ale aj život,“ podotkla.
Tajné hlasovanie
Rozpory počas debaty vznikli aj na základe návrhu tajného hlasovania, ktorý predložil poslanec Lukáš Richtárech. Pozmeňujúci návrh sa vzťahoval na celý bod, ktorý bol rozdelený na dvanásť častí.
„Vidím to nebezpečne, aby sme za takýto majetok, za 1,8 milióna eur, skryte hlasovali bez nejakej verejnej kontroly. Nepamätám si, kedy sa o majetkovom bode hlasovalo tajne,“ vyjadril sa poslanec Igor Šufliarsky.
Na čo reagoval viceprimátor Zdút-Šťastný tým, že to nie je netradičné riešenie a podobné situácie nastali aj v iných samosprávach. „Práve v situáciách, keď sa jednalo o veľmi citlivé body pre niektorých poslancov, aby sa nestali nejakým spôsobom verejne napadnuteľní, prípadne aby im verejnosť nepríjemným spôsobom nevstupovala do svedomia.“
K Šufliarskemu sa pridalo aj niekoľko ďalších poslancov, no podľa nich bolo dôležitejšie, aby sa bod po dlhých mesiacoch schválil a posunul v ďalšom procese, ako to, akým spôsobom za neho budú hlasovať.
Prítomným poslancom bolo vydaných 17 hlasovacích lístkov. Odovzdané boli v rovnakom počte. Zahlasovalo 15 poslancov, ktorí boli za a dvaja sa zdržali. Zámer o návrhu zmluvy a rozhodnutie o prebytočnosti majetku mesta, pod ktorý spadá základná škola aj s príslušnými pozemkami, bol schválený.
Prenájom za jedno euro na dvadsať rokov
Mestská základná škola by sa teda mala zmeniť na modelovú ešte v tomto roku. Zamestnanci školy majú predložiť svoje stanovisko o ďalšom pôsobení na škole do konca júna. Mesto bude novému zriaďovateľovi celý školský areál prenajímať za euro ročne na dvadsať rokov s účinnosťou od začiatku júla tohto roka.
O stravu detí a všetkých zamestnancov školy sa má postarať ďalší podnájomca, ktorý je zaradený do siete školských zariadení. Cena stravného sa bude pohybovať tak, ako na ostatných školách v meste, podľa príslušného VZN, ktoré poskytovateľ porušiť nemôže.
Napriek tomu, že škola bude súkromná, žiaci nebudú platiť žiadne školné. Vzorovým príkladom je pre nich škola PK Yonge, ktorá funguje na Floride.

„Nie je našou snahou súťažiť s ostatnými školami v meste. Stretol som sa už so všetkými ich riaditeľmi, aby som im vysvetlil, že chceme hľadať spoločne cestu, ako to robiť lepšie a navzájom si pomáhať. Chceme spoluprácu, nie konkurenciu,“ poznamenal Hipš.
Jednotka tak od júla začne novú éru ako Základná škola Alma.