BANSKÁ ŠTIAVNICA. Historické slobodné kráľovské banské mesto na strednom Slovensku má nového partnera zo severovýchodného Maďarska.
Banskoštiavnická primátorka Nadežda Babiaková podpísala partnerskú dohodu s primátorom maďarského mesta Miškovec, ktoré je štvrtým najväčším mestom v Maďarsku po Budapešti, Debrecíne a Segedíne.
Návrh na spoluprácu medzi oboma mestami bol jednomyseľne prijatý valným zhromaždením v Miškovci už koncom februára.
Spoločné ciele
„Ja, aj obyvatelia Banskej Štiavnice, sme radi, že takáto partnerská spolupráca vzniká. Banská Štiavnica a Miškovec nadväzujú na dlhoročnú spoluprácu mesta Banská Štiavnica s Univerzitou v Miškovci. Je dôležité, aby partnerstvá vznikali a zachovávali sme tradície, ktoré nás spájajú,“ povedala primátorka na stretnutí s Pálom Veresom na radnici u našich južných susedov.
Zástupcovia mesta sa zhodli, že by boli radi, ak by sa spolupráca naplnila napríklad aj podaním spoločného projektu.
Veres osobne Babiakovej poďakoval za milý a ochotný prístup, aký zaujala k tejto iniciatíve.
„Máme partnerské vzťahy s mestami, ktorých osud sa podobá nášmu osudu, a teda aj osudu Banskej Štiavnice. Našimi družobnými mestami sú Ostrava, Katovice a Košice. Rovnako ako tieto mestá, aj my sme sa ocitli v situácii, kedy po stáročných základoch ťažkého priemyslu a baníctva, ktoré zanikli takmer zo dňa na deň, museli sme vytvoriť čosi nové. V rozmeroch sú medzi nami rozdiely, ale problém je všade rovnaký. Aj u nás, ako aj v Banskej Štiavnici, je odrazovým mostíkom cestovný ruch a kultúra,“ vyzdvihol primátor.
Spolupráca s akadémiou
Na oficiálnom podpísaní partnerskej zmluvy medzi mestami Banská Štiavnica a Miškovec boli prítomní aj zástupcovia Univerzity v Miškovci, rektorka Zita Horváth a prorektor Péter Szűcs.
Primátor mesta Miškovec zdôraznil, že študenti Univerzity v Miškovci do dnešného dňa poznajú, zachovávajú a udržiavajú štiavnické tradície Baníckej akadémie, ktoré sú základom a ústredným prvkom života akademickej obce na univerzite.
Práve Univerzita v Miškovci v spolupráci s Univerzitou v Šoproni uskutočnili finančnú zbierku na budovy zasiahnuté ničivým požiarom 18. marca 2023.
Historické udalosti, ktoré spájajú národy
Banská Štiavnica hostila prvú technickú vysokú školu na svete, ktorá vznikla v roku 1735 a v roku 1770 tu začala pôsobiť prvá Banícka akadémia na svete, ktorú obyvatelia Miškovca považujú za predchodcu ich univerzity.
Primátor tiež spomenul, že v histórii oboch miest sú spoločné aj ďalšie body, jedným z nich je napríklad baníctvo. Kým sa v Banskej Štiavnici ťažilo najmä striebro a drahá ruda, uhlie sa ťažilo neďaleko Miškovca.
„Spoločné je aj to, že po skončení ťažby sa obe mestá redefinovali pomocou rôznych aktivít a rôznych profilov. Štiavnica sa spolieha na cestovný ruch, pohostinstvo a vzdelávanie, a výskum v oblasti ochrany prírody, kým Miškovec sa spolieha na priemysel, ktorý popri cestovnom ruchu, pohostinstve a ochrane prírody predstavuje veľkú pridanú hodnotu,“ povedal Verses s tým, že obe mestá si zachovali a chránia ich banícke tradície.
Podľa Babiakovej bola Banská Štiavnica odjakživa založená na multikultúrnych základoch.
„Vždy vítala ľudí prichádzajúcich do svojho mesta s otvorenou náručou bez ohľadu na národnú či etnickú príslušnosť, a to dodnes určuje našu politiku. Sme otvorení každému, kto k nám príde, podporujeme regionálnu a medzinárodnú spoluprácu, keďže je to jedna z najdôležitejších hodnôt v dnešnej spoločnosti," vyslovila primátorka.
Predstaviteľ mesta na záver hovoril o tom, že obe mestá majú skvelé možnosti spolupráce v oblasti cestovného ruchu, kultúry a vzdelávania, a možno sa v budúcnosti spolu zúčastnia aj tendrov.
Súčasťou programu oficiálnej návštevy bolo aj odhalenie stromu zasadeného na počesť mesta Banská Štiavnica.