Výsledky sa z roka na rok nemenia k lepšiemu, no naopak, sme krajina, ktorá v rámci Európskej únie „vyhráva“ prvenstvá na najvyššie počty úmrtnosti spôsobené rakovinou. Za nami sú už iba Maďari a Chorváti.
Pacientov denne pribúda a ročne sa ich počet vyšplhá na niekoľko desiatok tisíc. Dáta dokonca hovoria o tom, že množstvo ochorení je zachytených až v počiatočných štádiách a liečba je o to nákladnejšia a aj náročnejšia. Vo veľkom percente aj neúspešná.
To, že čoraz častejšie sa aj lekári stretnú s pacientmi, ktorí odmietajú onkologickú liečbu, potvrdila aj PETRONELA LALÍKOVÁ z ambulancie klinickej onkológie Nemocnice Agel Zvolen, s ktorou sme sa rozprávali aj o prevencii v boji s rakovinou či hoaxoch, ktorým dokážu ľudia uveriť.
Situácia s výskytom rakoviny je na Slovensku alarmujúca. Sme medzi najhoršími v rebríčku štátov EÚ. Prečo je to podľa vás tak?
Ťažko povedať, na jednej strane je to určite nedostupnosť najmodernejšej liečby na Slovensku, podfinancovanie zdravotníctva a s tým súvisiace personálne problémy a na druhej strane nevedomosť, či neochota pacientov podieľať sa na prevencii ochorení či účasti na preventívnych prehliadkach.
A prečo počet pacientov stúpa? Čo vlastne môže byť dôvodom?
S predlžovaním strednej dĺžky života logicky stúpa aj počet pacientov, ľudia žijú dlhšie a sú chorľavejší. Dôvodov bude veľa – čoraz zhoršujúca sa kvalita životného prostredia, stravy, regionálne rozdiely dostupnosti zdravotnej starostlivosti, personálne problémy v zdravotníctve, šírenie hoaxov, dezinformácii, a v konečnom rade nedôvera pacientov voči poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
V článku sa tiež dočítate:
- Prečo sú preventívne prehliadky dôležité,
- ako sa starať o svoje telo,
- prečo ľudia veria hoaxom a nie vede,
- čo radí onkologička pacientom.
Potvrdzuje sa vám, že včasná prevencia dokáže výrazne pomôcť pri určení diagnózy a následnej liečbe?
Áno, jednoznačne. Skorý záchyt včasného onkologického ochorenia pacientovi môže zachrániť život a dať mu desiatky rokov života.
Samozrejme, aj v takomto prípade je dôležité aby pacient prehodnotil svoj doterajší spôsob života – stravovacie návyky, spôsob života, zbavil sa zlozvykov a podobne.
Takže sú veľmi dôležité preventívne prehliadky... Nehovorí sa o nich ale málo? Alebo sú ľudia voči nim skeptickí?
Ťažko povedať, či sa hovorí o nich málo. Podľa mňa sa o nich hovorí aj dosť. Pacienti dostali motiváciu, aby chodili na preventívne prehliadky. Napríklad motivačná kampaň s preplácaním stomatologických výkonov bola úspešná, počet preventívnych prehliadok sa podstatne zvýšil.
Po jej zrušení uvidíme, či ľudia budú chodiť na preventívne prehliadky aj bez finančnej motivácie. Najväčšou motiváciou je ich vlastné zdravie, čo im pritom uniká.
Pravdepodobne sa stretnete aj s odmietnutím liečby a prijatím „osudu“ zo strany pacientov. Považujete za reálne štatistiky, že ide možno aj o jedného Slováka z desiatich, ktorý sa liečiť nechce?
Presnú štatistiku neviem, ale áno, povedala by som, že sa objavujú čoraz častejšie pacienti, ktorí odmietajú onkologickú liečbu.