Aj tento školský rok absolvovali viacero mobilít. Projekt Erasmus+ je nenahraditeľný, hovorí riaditeľka ZŠ Hrnčiarska

Navštívili Portugalsko, Írsko a Nemecko.

Žiaci ZŠ Hrnčiarska so svojimi portugalskými rovesníkmi v Hronseku.Žiaci ZŠ Hrnčiarska so svojimi portugalskými rovesníkmi v Hronseku. (Zdroj: Patrícia Valentínová)

ZVOLEN. Budúcnosť je v našich rukách. To si uvedomuje aj ZŠ Hrnčiarska vo Zvolene, ktorej mobility Erasmus+ obohacujú život školy a pomáhajú formovať mladých ľudí pre život v európskom priestore.

Erasmus+ je program EÚ na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v Európe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Mohlo by vás zaujímať Nie je to iba práca, ale aj životné poslanie. Zdravotné sestry denne zachraňujú ľudské životy Čítajte 

Poskytuje príležitosti pre ľudí pracujúcich v oblasti školského vzdelávania, aby mohli rozvíjať svoje profesijné zručnosti a spoluprácu s partnermi v Európe, a rovnako možnosť žiakom zúčastňovať sa zaujímavých medzinárodných projektov.

SkryťVypnúť reklamu

Získali významné ocenenie

História projektov Erasmus+ sa na ZŠ Hrnčiarska vo Zvolene začala písať ešte v roku 1999.

„Začínali sme žiackymi výmenami zameranými na rozvoj jazykových kompetencií a spoznávanie európskeho priestoru. Neskôr sa pridali študijné návštevy a odborné kurzy pre zamestnancov. So skúsenosťami a pozitívnou spätnou väzbou od žiakov, rodičov aj učiteľov rást-la naša chuť byť aktívnejší. V roku 2017 sme získali ocenenie od Národnej agentúry Erasmus+ za mimoriadnu aktivitu a výsledky v realizácii európskych vzdelávacích projektov v rokoch 1998 – 2017,“ priblížila riaditeľka a hlavná koordinátorka Erasmus+ na ZŠ Hrnčiarska Alena Feriancová.

Mohlo by vás zaujímať Je to práve on, kto donúti súpera spraviť zlé rozhodnutie, chváli Valábik Martina Pospíšila Čítajte 

Ocenenie od Národnej agentúry Erasmus+ bol pre školu významným míľnikom a uznaním za roky ich práce. Zároveň bol potvrdením toho, že ich práca má zmysel. Všetky medzinárodné skúsenosti a schopnosť tímovej spolupráce vložili do úsilia získať akreditáciu na roky 2021 – 2027, a tým si zabezpečiť plynulé financovanie mobilít.

SkryťVypnúť reklamu

„Získanie akreditácie a jej spravovanie považujem za dôkaz našich schopností pracovať na medzinárodnej úrovni ako samostatná organizácia. Stanovili sme si smelé ciele, máme víziu našej vlastnej zmeny, ktorú napĺňame cez mobility pre žiakov a zamestnancov. Sme v polovici akreditačného obdobia, do ktorého sa doteraz zapojilo 14 žiakov a 27 pedagógov v odborných kurzoch a pozorovaniach pri práci,“ povedala Feriancová.

Riaditeľka Feriancová: Máme pred sebou ešte veľký kus cesty

Vo výzve 2024 majú pripravených ďalších 17 zamestnancov a záujem o mobilitu stále rastie. „Každou mobilitou podporujeme osobnostný a profesijný rozvoj účastníkov, dávame priestor získavaniu nových pohľadov na spoluprácu, európske hodnoty, procesy v živote školy a formovanie mladých ľudí pre život v Európe. Motivácia všetkých účastníkov podporuje chuť spolupodieľať sa na rozvoji školy,“ doplnila hlavná koordinátorka programu Erasmus+ na ZŠ Hrnčiarska.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok ZŠ Hrnčiarska – škola, ktorá žije Erasmom už dve desaťročia Čítajte 

„Veľa sme už ako škola dosiahli a tešíme sa z toho, no máme pred sebou ešte veľký kus cesty k naplneniu našich cieľov a predstáv. A na tejto ceste je projekt Erasmus+ nenahraditeľný. Verím, že všetku podporu, ktorú sme za tie roky získali, správne využijeme a podporíme tým našu Päťku. Ďakujem všetkým žiakom aj pedagógom vyslaným na mobility za ich prínos, ale aj všetkým ostatným žiakom a zamestnancom, ktorí prinesené myšlienky podporujú a rozvíjajú,“ dodala Feriancová.

Dva týždne s Portugalcami v znamení tolerancie, akceptácie inakostí a priateľskosti

O konkrétne zážitky a poznatky sa podelili traja pedagógovia zo ZŠ Hrnčiarska vo Zvolene. V úvode školského roka 2023/2024 vycestovala učiteľka Patrícia Valentínová so skupinkou žiakov a ďalších pedagógov do Portugalska, v druhej polovici školského roka zavítali Portugalci do Zvolena.

„Tento školský rok sme sa spolu s našou partnerskou školou z Portugalska venovali aktivitám, v ktorých sme sa snažili prepojiť minulosť, históriu a tradície so súčasnosťou. Hľadali sme formy, ako priblížiť a zatraktívniť odkazy a dedičstvo našich predkov pre mladých ľudí, našich žiakov.

Na jeseň vycestovalo 14 ôsmakov a 3 učiteľky na týždeň do Portugalska, v marci zavítali naši partneri k nám do Zvolena. Paleta aktivít, ktoré tínedžeri v oboch krajinách absolvovali, prispela k rozvoju ich interpersonálnych zručností, učili sa efektívne komunikovať s rovesníkmi z inej krajiny.

Množstvo kreatívnych aktivít, workshopov a prehliadky kultúrnych pamiatok v spolupráci s regionálnymi kultúrnymi inštitúciami, športové aktivity, workshopy v našej a portugalskej škole boli zamerané na vzájomné spoznávanie a prezentovanie kultúr, hľadanie rozdielov a podobností a priblíženie histórie pre tínedžerov zaujímavou formou. K tomu prispelo aj používanie digitálnych technológií či sociálnych sietí, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou moderného človeka.

Dorozumievacím jazykom bola angličtina a práve Erasmus+ dáva vynikajúcu príležitosť posilniť jazykové kompetencie v prirodzenom prostredí, mimo školských lavíc. Počas mobilít panovala priateľská atmosféra medzi všetkými účastníkmi.

Tolerancia, akceptácia inakostí, otvorenosť, priateľskosť, pohostinnosť patrila k povinnej výbave mobilít a dva týždne strávené s priateľmi z inej európskej krajiny okrem toho posilnili našu európsku identitu a sebavedomie.

Každý dostal príležitosť uvedomiť si, že sme súčasťou európskej mozaiky a spoločnými silami môžeme formovať moderný priestor, v ktorom žijeme, a zároveň pri tom nezabúdať na odkaz našich predkov, lebo budúcnosť je v našich rukách,“ povedala Patrícia Valentínová.

Mohlo by vás zaujímať Stvárnil vyše 130 postáv, hral bačov aj dôstojníkov. Ján Selecký oslavuje narodeniny so zvolenskou činohrou Čítajte 

V Írsku nahliadali na vyučovanie a odovzdávali si skúsenosti

V januári vycestovali zástupcovia ZŠ Hrnčiarskej na čele so zástupkyňou riaditeľky ZŠ Hrnčiarskej Veronikou Páleníkovou do Írska.

„V dňoch 22. 1. – 24. 1. 2024 navštívili zástupcovia našej školy základnú školu v Galway v Írsku. Pracovná cesta v rámci projektu Erasmus+ bola zameraná na „job shadowing“ – pozorovanie pri práci.

Pozorovali sme bežný chod školy, zúčastnili sa niektorých predmetov, zaujímali sa o prostredie školy a o školský systém v Írsku. Veľa sme diskutovali, odovzdávali si navzájom so svojimi kolegami z Írska skúsenosti z pedagogickej praxe. Navzájom sme sa motivovali, zdokonaľovali si svoje komunikačné zručnosti v anglickom jazyku. Takisto sme mali možnosť spoločne spoznať históriu, súčasnosť a kultúru Írska.

Zistili sme, že aj v skromných podmienkach sa dajú na hodinách robiť zázraky, keď sa všetci účastníci vzdelávania cítia bezpečne a pracujú v priateľskej atmosfére. O toto sa usilujeme a chceme usilovať aj u nás,“ priblížila Veronika Páleníková.

V Nemecku o téme trvalo udržateľnosti v školách

Pedagogička ZŠ Hrnčiarskej Zuzana Almáši Lászlóová absolvovala mobilitu v nemeckom Bonne, kde sa venovali téme trvalej udržateľnosti v školách. Študijný pobyt jej poskytol výbornú príležitosť získať cenné skúsenosti a inšpiráciu z inovatívnych prístupov k udržateľnému vzdelávaniu.

„Účasť na tejto mobilite bola pre mňa veľmi pozitívnym zážitkom, keďže ekológia je moja srdcová záležitosť. Naša škola pracuje v programe Zelených škôl už štvrtý rok a som veľmi rada, že vidieť zmeny.

Verím, že my učitelia môžeme svojím konaním a postojom vo veľkej miere ovplyvniť svojich žiakov a vštepiť do nich, že je v tejto dobe dôležité vnímať a uvedomovať si negatívny vplyv nášho života na životné prostredie. Školy sú veľký živý organizmus, ktorý dokáže toho spolu veľa. Žiaci to dokážu pochopiť, keď vidia zmysel svojho konania – vzniknutá školská záhrada, kde naozaj niečo rastie, vonkajšia učebňa, kde skutočne trávia čas, či aktivity na minimalizáciu odpadu,“ vysvetlila Zuzana Almáši Lászlóová.

Mohlo by vás zaujímať Adela a Viktor Vinczeovci: Generácie po nás sa upečú Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 211
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 6 197
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 953
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 351
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 790
  6. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 565
  7. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 431
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 333
  1. Štefan Šturdzík: Šialenstvo menom zbrojenie.
  2. Tomáš Mikloško: 7 výziev vo vzťahu, ktoré vás viac zblížia alebo odcudzia
  3. Miroslav Pollák: Marec 2025 a Slovensko 2.
  4. Juraj Tušš: Výzva 21. storočia
  5. Anna Miľanová: Moja ilustrácia súčasnosti...
  6. Milan Buno: Muž pribitý na kríži na poľskej strane Tatier! | 7 knižných tipov
  7. Alex Lupták: Maďarská otázka v rokoch 1990 až 1993 Časť I.
  8. Vladimír Krátky: Kartel ?
  1. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 38 411
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 19 643
  3. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 319
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 796
  5. Rado Surovka: Liečba Ficom na demenciu národa nezaberá. 9 419
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 763
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 633
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 6 595
  1. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  2. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  3. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  4. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  5. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  6. Tupou Ceruzou: Žandári
  7. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
  8. Radko Mačuha: Fico už nieje antivaxer.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V meste zasadal krízový štáb.


29. mar

Kvôli nakrúcaniu uzatvorili diaľnicu.


21 h

Pofinálové emócie priamu z ľadu nám ponúkli obidvaja tréneri, strelec víťazného gólu Andrej Siakeľ, manažér Jaroslav Markovič a emotívnu bodku za sezónou dala legenda slovenského hokeja René Jarolín.


14 h

Rastislav Haroník býva vo vlastnom múzeu.


25. mar
  1. Štefan Šturdzík: Šialenstvo menom zbrojenie.
  2. Tomáš Mikloško: 7 výziev vo vzťahu, ktoré vás viac zblížia alebo odcudzia
  3. Miroslav Pollák: Marec 2025 a Slovensko 2.
  4. Juraj Tušš: Výzva 21. storočia
  5. Anna Miľanová: Moja ilustrácia súčasnosti...
  6. Milan Buno: Muž pribitý na kríži na poľskej strane Tatier! | 7 knižných tipov
  7. Alex Lupták: Maďarská otázka v rokoch 1990 až 1993 Časť I.
  8. Vladimír Krátky: Kartel ?
  1. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 38 411
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 19 643
  3. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 319
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 796
  5. Rado Surovka: Liečba Ficom na demenciu národa nezaberá. 9 419
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 763
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 633
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 6 595
  1. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  2. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  3. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  4. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  5. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  6. Tupou Ceruzou: Žandári
  7. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
  8. Radko Mačuha: Fico už nieje antivaxer.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu