ZVOLEN. Začalo sa to bábkami, ktoré liečia dušu. Možno spočiatku aj jej samotnej, no hlavne tých, ktorí ju začali vyhľadávať. Korene tvorby umelkyne Zuzany Almáši Koreňovej siahajú do jej detstva.
Viedli ju rodičia aj starí rodičia. Boli výtvarníkmi, umelcami a starý otec aj učiteľom.
Ako hovorí, s hračkami sa v detstve veľmi nehrávala. Vždy mala možnosť narábať s rôznymi predmetmi alebo tvoriť. Práve to ju inšpirovalo aj v dospelosti. Zabudnutá spomienka s mamou.
Začínala so škrupinami
Jej prvá tvorba spočívala vo výrobe šperkovníc. Ani tie neboli prvoplánové, boli z husacích vajec.
"No veľmi sa z toho prášilo, dostala som aj nejakú alergiu. Ale bola to pre mňa obrovská výzva, ktorú som si naplnila. Neskôr som presedlala na inú tvorbu," približuje.

Inšpirovala sa situáciou z detstva, ktorá sa napokon stala jej múzou.
"S mojou maminkou sme upratovali pivnicu, mala som asi 11 rokov. Našli sme starú drevenú škatuľu s porcelánovou úchytkou. Boli v nej uložené nádherné drevené marionety a mama ma to poslala vyhodiť, aj keď dodnes nechápem prečo," opisuje Zuzana.
Zostala z toho smutná. Pamätá si, ako kvôli tomu nemohla spať. Bábky boli síce zničené, no úplne ju fascinovali. Na druhý deň to vyrozprávala starému otcovi.
"Nepovedal mi na to nič. Asi poznal dôvod, prečo som to mala vyhodiť a asi aj ich históriu. No viac som sa nedozvedela. Onedlho na to maminka umrela, takže už ani od nej."
Bábky, ktoré liečia dušu
Tak nazvala svoje ikonické bábky. Originálne a veselé postavičky začala tvoriť približne v roku 2010.
"Najprv som ich šila a maľovala. Potom som sa naučila modelovať. Je to vlastne kombinácia šitia, modelovania, keramiky. Tým, že tvorím aj keramiku pozlátenú zlatom, spájam všetky techniky a tak postupne vznikajú tieto bábky."
Záujemcovia môžu Zuzanu osloviť stále. Čakacia doba sa síce vyšplhá aj na šesť mesiacov, ale nie je to pre nich prekážkou. Zamestnaná je v oblasti školstva v pôsobnosti mesta a ako sama hovorí, našla sa aj v tejto profesii.
"Sú to hlavne zberateľské kúsky. Radi si na nich počkajú, aj na keramiku. Popri práci je to síce ťažšie, no vzdať by som sa toho nevedela. Rozbehli sme projekty a aktivity, ktorých chcem byť naďalej súčasťou."
Putovali do celého sveta
Keď ľudia a zberatelia Zuzaninu prácu objavili, nastal obrovský boom. Prvé bábky mali podobu škriatkov a do sveta ich vyslala vyše 900.
"Vtedy som zistila, že umením sa dá aj uživiť. Fungovala som tak asi štyri roky. Popri tom som chodila aj školiť. Teraz je to už trochu iné. Výrobe sa venujem popri práci, no dobíja mi to baterky," hovorí.

Zuzanine bábky obleteli doslova celý svet. Objednávky jej prichádzali zo Spojených arabských emirátov, Francúzska, Anglicka, Nemecka, Nórska, Fínska, Škótska, Juhoafrickej republiky či Ameriky.
"Moju bábku má aj Adela Vincezová, robila som sériu tematických bábok pre Lýdiu Ekhart na jej módnu prehliadku alebo pre Robina Sharmu, autora svetových bestsellerov," hovorí.
Výstavy a vernisáže
Svoju tvorbu chcela prezentovať aj širšej verejnosti. No nechcela to robiť úplne sama. Je to už štrnásť rokov, odkedy si po prvýkrát k sebe prizvala aj iné výtvarníčky, aby ich tvorba uzrela svetlo sveta.
Súčasťou tohtoročnej výstavy je Dorota Králiková s akrylovou tvorbou na plátnach, Anna Štubňová s ručne vyrábanými kabelkami, Zuzana Polcková, ktorá sa s rodinou venuje vyrábaniu drevených lampášikov a rôznym iným výrobkom, Erika Hanová s akvarelovými obrazmi a nepochybne aj Zuzana Almáši Koreňová so svojimi bábkami.
"S výstavami som začala v roku 2010, prvé tri roky sme boli na Zvolenskom zámku. Tam vznikol aj náš názov Dvorné dámy. No neskôr urobili zo severozápadnej bašty archív a dostali sme ponuku zo Starej radnice. Vytvorili sme z toho tradíciu. Pauzu sme mali iba v období pandémie," opisuje.
Súčasťou Dvorných dám sú aj charitatívne finančné zbierky. Putovali napríklad neziskovej organizácii Plamienok, ľuďom bez domova a neskôr rodinám, ktorým sa narodili deti s hendikepom alebo zdravotným znevýhodnením a potrebujú pomoc okolia.
"Liečebné pobyty alebo pomôcky sú vždy pre nich nákladné. Mnohé nie sú hradené poisťovňami. Vždy si vyberáme rodiny zo Zvolena alebo blízkeho okolia. Je ich naozaj dosť. Tým, že sa navzájom niekedy už aj poznajú, tak dostávam aj tip na rodiny, ktorým by bolo treba pomôcť," opisuje.
Pomáhajú tým, ktorí pomoc potrebujú
Autorka výstavy približne mesiac a pol pred vernisážou otvorí transparentný účet s informáciami o rodine, pre ktorú je zbierka vytvorená. Uzavrie ju tesne pred podujatím, na ktorom sú financie rodine odovzdané priamo do rúk.
"Teraz je to rodina zo Zvolena. Majú dvojročného chlapčeka, ktorý je nevidiaci, ale potrebuje absolvovať minimálne štyri liečebné pobyty v Berlíne. Jeden 10-dňový sa aj s ubytovaním a cestovaním vyšplhá do 15-tisíc eur," približuje.
Ide o ojedinelú diagnózu, ktorú majú na Slovensku iba dve malé deti. V našej krajine špecialistov na riešenie niet a rodina je nútená cestovať za pomocou do zahraničia.

"Majú odporúčané od lekárov, aby to z hľadiska vývinu stihli absolvovať do štyroch rokov. Zatiaľ boli iba raz a verím, že teraz sa nazbiera toľko peniažkov, aby mohli ísť opäť. Kým bola zbierka uzavretá, vyzbieralo sa 4 757 eur, to je zatiaľ najväčšia suma zo zbierky," dopĺňa.
Konečná nie je. Pridáva sa k nej aj dobrovoľné vstupné z vernisáže, na ktorej vždy prebehne dražba ručne vyrobených predmetov. "Viem, že rodine nosili alebo posielali financie aj pomimo. Je úžasné, že sa ľudia takto spoja dokopy a pomáhajú," uvádza Almáši Koreňová.
Pomoc pre malého Patrika dojala aj čestného hosťa podujatia Alenu Heribanovú. "Verím, že Patrik nebude vidieť iba srdcom, keď sa vďaka vám všetkým vylieči a bude mať z toho obrovskú radosť. Dovoľte mi poďakovať všetkým, ktorí sa na tejto zbierke zúčastnili," vyslovuje.
K vyzbieranej položke z transparentného účtu prirátali aj sumy z vydražených predmetov, vstupné a iné príspevky, čím sa odovzdaný šek vyšplhal na 5 942, 25 eur.
Otec Patrika tiež prezradil, že ochotní ľudia im súkromne odovzdali ďalších viac ako 4-tisíc eur. Na charitatívnom podujatí nechýbal ani viceprimátor mesta Zvolen Ľubomír Zdút-Šťastný, ktorý tiež prisľúbil pomoc niekoľkými stovkami eur.
Výstavu Dvorné dámy si záujemcovia môžu pozrieť počas mája, každý pracovný deň od 8.00 do 17.00 hod. v priestoroch Starej radnice vo Zvolene.
