NOVÁ BAŇA. Pohronské múzeum v Novej Bani má veľké lákadlo. V stredu 13. marca tu otvorili zmodernizovanú jedinú vulkanologickú expozíciu svojho druhu na Slovensku. Ponúka nielen poznanie ale vďaka interaktívnej technike aj zážitok.
Nechýba ani vulkanický materiál z Putikovho vŕšku či zbierka vzoriek zo známych sopiek Lipari, Stromboli, Vulkáno, Kľujučevskaja aj Hekla.
Vyvýšenina nie je obyčajným kopcom
Mimochodom, mnohí ľudia, prechádzajúci medzi obcami Brehy a Tekovskou Breznicou, ležiacimi neďaleko Novej Bane, netušia, že na prvý pohľad obyčajný kopec nad cestou je najmladšou stredoeurópskou sopkou.
Paradoxne, múzeum sa nachádza v meste, ležiacom neďaleko vyhasnutého vulkánu, ktorí miestni nazvali Putikov vŕšok.
„Práve on dal v roku 1998 základy vzniku spomínanej jedinečnej expozícii. Tá sa kompletnej obnovy a modernizácie dočkala po vyše štvrťstoročí,“ informovala Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorý je zriaďovateľom Pohronského múzea.
Investícia za vyše 170-tisíc eur
Vyčíslila, že celkové náklady na modernizáciu expozície a zlepšenie hygienických štandardov presiahli 170-tisíc eur, z toho 40-tisíc boli vlastné prostriedky BBSK.
„Vo vynovenej expozícii nájdu návštevníci dotykový stôl, interaktívny panel s prehľadom seizmickej aktivity a videami sopečnej činnosti či rotujúci digitalizovaný exponát, ktorý porovnáva a popisuje sopečné bomby z rôznych oblastí. Nechýba spomínaný vulkanický materiál a vzorky,“ vymenovala Štepáneková.