ZVOLEN. Zo súčasnej plavárne zostane prakticky iba železobetónový skelet, všetko ostatné sa zbúra.
Mestské kúpele vo Zvolene čaká absolútna premena. Okrem toho, že komplexnou rekonštrukciou prejde budova z roku 1956, ktorá je už na hranici životnosti, plaváreň sa výrazne rozšíri. Pribudne interiérová aj exteriérová časť.
Autorom jej vzhľadu po prestavbe je architekt Peter Pagáč zo zvolenskej spoločnosti Olegsson & Partners, víťaz medzinárodnej architektonickej súťaže. Návrhy, ako by mala nová plaváreň vyzerať, predložilo v súťaži devätnásť architektov a architektonických ateliérov.
Čo sa dozviete
- Podrobnosti, ako bude nová plaváreň vyzerať,
- pod aké stavby sa ako architekt podpísal Peter Pagáč,
- či víťazstvo pripisuje aj výhode domáceho prostredia,
- aké návrhy pridelila porota druhému a tretiemu miestu (vizualizácie).
Päťčlenná odborná porota rozhodovala o návrhoch anonymne, teda bez toho, že by poznala mená ich autorov. Pagáč presvedčil porotu predovšetkým dispozičným riešením súčasnej budovy a plánovanej prístavby.
Jednoduché a logické riešenie
„Svojou jednoduchosťou, logickosťou a veľmi dobrým zvládnutím funkcionality dispozičného riešenia,“ spresnil výber víťaza jeden z porotcov, architekt Martin Paulíny.
„Jeho prednosťou je, že vytvára jednu kompaktnú plavárenskú halu. Bude spájať relaxačný bazén, ktorý vznikne na mieste pôvodného bazéna, a športový plavecký bazén vybudovaný v novej prístavbe v súčasnej záhradnej časti. Medzi plaveckým bazénom a relaxačnou časťou bude tribúna, ktorá využije terénny rozdiel medzi výškou terajšej stavby a záhrady,“ opísal podobu novej plavárne.
Stupňovitá tribúna pre divákov počas športových plaveckých podujatí, ktorá vizuálne prepojí obidve časti, má mať 300-miestnu kapacitu.
„Všetky súťažné návrhy mali veľmi zaujímavé, pekné a prekvapujúce momenty, v niektorých pohľadoch boli v niečom aj zaujímavejšie ako víťazný, ale asi najdôležitejšie pri takomto typologickom druhu stavby je bezpečnosť a prehľadnosť prevádzky. V konečnom sumári víťazný návrh najlepšie zvládol všetky požiadavky, ktoré sa naň kládli. Ocenili sme, že našiel správne riešenie,“ doplnil.
Napríklad autori z bratislavského ateliéru Sadovsky & Architects, ktorí sa umiestnili na druhom mieste, navrhli prístavbu s novým plaveckým bazénom ako samostatný objekt. Podľa poroty ich návrh citlivo využíva súčasný terén a vytvára intímne hodnotné prostredie, ideálne pre letnú prevádzku plavárne.
„Pre mestskú plaváreň, v akej sa predpokladá väčšia návštevnosť, je podľa poroty vhodnejšie jednotné riešenie s jednou plavárenskou halou, ako vytvoriť dva síce krásne, ale rozdelené priestory,“ interpretoval pohľad poroty architekt Peter Kašša zo zvolenskej radnice.
Súťažné podmienky
Autori návrhov museli svoje predstavy prispôsobiť požiadavkám mesta, zadefinovalo ich v súťažných podmienkach. Medzi inými to bol nový 25 metrov dlhý plavecký bazén s desiatimi plaveckými dráhami aj zachovanie súčasného bazéna a jeho premena na rekreačný.
Tiež priestory pre saunu, fitnescentrum, bistro či doplnkové služby, napríklad kadernícke a kozmetické.
Ocenenia
- 1. miesto: Olegsson & Partners, Zvolen
- 2. miesto: Sadovsky & Architects, Bratislava
- 3. miesto: štúdio Abrama architekti, Bratislava
- Súťažné návrhy vystavuje mesto na Starej radnici, sprístupnené budú do konca marca.
Rešpektovať museli aj podmienku vytvorenia exteriérového bazéna s príslušným vybavením pre letnú sezónu.
Okrem toho najmenej 40 parkovacích miest, čo je potreba vypočítaná podľa kapacity plavárne.
A napokon dopravné prepojenie Plavárenskej a následne Hviezdoslavovej ulice s plánovaným záchytným parkoviskom pod cestným nadjazdom v Hlbinách.
To všetko kreslili architekti v ohradenom areáli, ktorý má osemtisíc metrov štvorcových.
Nové welness aj tobogan
Prízemie uvoľnil architekt víťazného návrhu pre priestory bistra a doplnkových služieb, napríklad kaderníckych a kozmetických. Saunový svet umiestnil na poschodie na mieste terajších šatní v blízkosti rekreačného bazéna, čím bude oddychová časť situovaná na jednom mieste. Okolo bazéna navrhol nové zážitkové wellness.
Do súčasného plaveckého bazéna, z ktorého sa stane rekreačný, bude nasmerovaný aj tobogan, ktorý bude novinkou plavárne.

„Nemyslím si, že to bola výhoda,“ reagoval Peter Pagáč na otázku, či víťazstvo v súťaži pripisuje znalosti domáceho prostredia.
„Nebol to benefit, plaváreň som navrhoval ako každú inú stavbu. Aby objekt vedel v prvom rade fungovať po komerčnej stránke, musel som v návrhu zhodnotiť mnohé atribúty, ktoré doň bolo treba vložiť, a to bola v podstate alfa a omega celého návrhu,“ poznamenal.
Meno víťaza súťaže nepatrí v regióne k známym, v kuloároch sa hovorilo, že je tak trochu záhadou.
„Dlho som pôsobil skôr v privátnom segmente, kde sa práca tak verejne nereprezentuje,“ zdôvodnil. „Teraz som sa rozhodol presedlať do inej sféry architektúry. Sú to budovy verejného záujmu, väčšie komerčné väčšie objekty či administratívne budovy. Taký dospelejší segment,“ zasmial sa.
Vo Zvolene sa ako architekt podpísal napríklad pod prestavbu pasáže na námestí v kontakte na mestskú tržnicu, na periférii pod logistické centrá, skladové a administratívne objekty a tiež pod mestskú vilu.
Z posledných projektov mimo Zvolena sú to napríklad apartmánové domy v golfovom rezorte Penati pri Senici.
„Mám množstvo projektov, ktoré zostali na papieri, to sú tie najlepšie projekty. Pevne verím, že tento nezostane na papieri,“ poznamenal k svojmu návrhu na prestavbu plavárne.
Zmluva na projekt
„Všetkých devätnásť návrhov má svoje nesporné kvality,“ zhodnotil primátor Zvolena Vladimír Maňka.
„Ďakujem všetkým súťažiacim a blahoželám víťazovi, jeho riešenie je inšpirujúce. Zvolenčanom vytvára možnosť letného kúpania sa aj vo vonkajších priestoroch. Navrhnutý vonkajší bazén je dlhý 25 metrov a má šírku troch plaveckých dráh,“ objasnil Maňka.

S víťazom architektonickej súťaže podpíše mesto zmluvu na architektonickú štúdiu aj všetky ďalšie dokumentácie pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Maňka predpokladá, že stavať by mohli začať v druhej polovici budúceho roka a samotná výstavba potrvá približne dva roky.
Výška investície vyplynie z projektu. Mesto sa chce uchádzať o čiastočné financovanie z Fondu na podporu športu, na zvyšok si vezme úver.
Zvolen patrí medzi najmenej zadlžené mestá na Slovensku, úver si môže dovoliť,“ podotkol Maňka.
Súčasnú plaváreň mesto od júla definitívne zatvorí, dôvodom je jej havarijný stav a vysoké náklady na opravy porúch.