ZVOLEN. „Táto vražda bola na objednávku. Je mi veľmi ľúto, že sa niečo také udialo a v takej krajine, akou je Slovensko, ktoré je v Európskej únii,“ povedal archeológ Ján Beljak za organizátorov pietnej spomienky na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Spomienkového podujatia pri ich pamätnej tabuli v parku pred Technickou univerzitou vo Zvolene sa zúčastnilo viac ako dvesto ľudí.
Martina Kušnírová tým miestom denne chodila, keď tri roky pomáhala pri výskume Pustého hradu a hradu Peťuša. Študovala archeológiu, jej učiteľkou aj školiteľkou diplomovej práce bola Beljakova manželka Noémi Beljak Pažinová.
Dar od Petra Kalmusa
Pamätnú tabuľu pred budovou univerzity odhalili pred tromi rokmi, jej autorom je výtvarník Peter Kalmus, ktorý ju mestu daroval.

„Keď pred štyrmi rokmi prišiel Jozef Klement a ďalší členovia zvolenského Rotary klubu s iniciatívou na umiestnenie pamätnej tabule na zavraždeného Jána a Martinu, myšlienkou nebolo len to, ako si ich uctiť a zafixovať ich odkaz, cieľom bolo povzbudiť obyvateľov Zvolena v snažení, aby sa zločinný systém nevrátil,“ povedal vysokoškolský pedagóg a rotarián Viliam Pichler.
„Dôkazom tej snahy je, že sa tu dnes, na šieste výročie hrozného zločinu, stretlo veľa ľudí. Azda indikátorom toho, že sa nesnažia všetci alebo sa nesnažíme dostatočne, je fakt, že systém nielenže prežíva, ale často prijíma opatrenia na prehĺbenie a rozšírenie svojej hegemónie,“ poznamenal Pichler.
Víťazstvo zla
„Vražda je asi najstrašnejší zločin a vražda na objednávku, to je už niečo zhýralé. Za takou vraždou je určité vedomie o svojej beztrestnosti – na mňa nikto nemá, na mňa nikto nedosiahne,“ povedal spisovateľ Ondrej Kalamár.
Pripomenul, že tragédia v tom čase prebudila spoločnosť a zaplnila ulice. „Moc, ktorá nad tým stála, sa zatriasla v základoch. Postupne však niektorí ľudia akosi upadli do letargie. Toto však nie je udalosť, na akú by sme mali zabudnúť, my tomu pokoj nesmieme dať,“ zdôraznil.
„Neviem, či je to niečí citát, ale je to krásna myšlienka: Pre víťazstvo zla stačí len to, keď dobro neurobí nič a keď mlčí.“ Kalamár tým naznačil, že ak niekto cíti v sebe určitý záblesk dobra a ľudskej spolupatričnosti, nemôže voči tomuto zločinu zostať ľahostajný. „To je niečo, čo sa absolútne nedá tolerovať,“ dodal.
Tragické úmrtie Jána a Martiny si prišiel uctiť do Zvolena aj bývalý starosta Dobrej Nivy Martin Krúdy. „Zároveň som prišiel vyjadriť nesúhlas s tým, čo sa tu robí. Kvôli deťom. My už sme zvyknutí, zažili sme dobré aj zlé časy, ale naše deti si nezaslúžia, aby sa všetko to zlo vrátilo späť,“ vysvetlil svoje pohnútky.
Vzájomný rešpekt
„Na rôzne veci môžeme mať rôzne názory, ale musíme sa rešpektovať. Nemôže sa stávať, že niekto je za svoj názor zavraždený. Alebo za to, že si len robí svoju novinársku prácu, ktorá znamená informovať,“ doplnil Beljak.
„Som rád a hrdý, že Zvolen a Zvolenčania nezabudli. A to aj napriek dnešnej náročnej dobe, keď sa ľudia začínajú báť, či môžu slobodne vyjadriť svoj názor. V dobe, keď, žiaľ, zabúdame. No my nezabudneme nikdy,“ podotkol archeológ.