VIEDEŇ. Fanúšikov kráľovnej motoristického športu pribúda na celom svete. Fenomén F1 si podmanil aj našu krajinu. A to aj napriek tomu, že nemáme v štartovom poli žiadneho jazdca, tím, ba ani mechanika a na Slovakia Ringu sa žiadna veľká cena nejazdí.
Azda najdiskutovanejšou správou posledných dní bol prestup sedemnásobného šampióna Lewisa Hamiltona do Ferrari. Informácia, ktorá obletela a zároveň šokovala celý svet. Hovorí sa o prestupe, ktorý nielenže nemá obdobu v F1, ale zrejme ani v celom športovom svete.
S Hamiltonovým odchodom do Ferrari sa vynára ďalšia dôležitá otázka. Kto ho nahradí v striebrono-čiernom monoposte Mercedesu? To všetko však bude aktuálne až o 12 mesiacov, pred sezónou 2025.
Momentálne je pred fanúšikmi Formuly 1 aktuálny ročník. V Bahrajne prebiehajú predsezónne testy a celý súťažný ročník 2024 vypukne o týždeň neskôr počas prvého marcového víkendu na tej istej trati v bahrajnskom Sakhire.

Jednou z najdôležitejších otázok tejto sezóny je, či bude dnes už trojnásobný šampión Max Verstappen pokračovať v dominancii z predošlej sezóny, či dokážu ho vyzvať jazdci Mercedesu, Ferrari alebo McLarenu.
Ako dopadne interné vyšetrovanie šéfa Red Bullu Christiana Hornera? Aká bude sezóna Mercedesu, keď je už jasné, že najväčší klenot tejto stajne po sezóne odchádza k rivalovi? Otáznikov je veľa.
Fanúšikov čaká v aktuálnej sezóne 24 veľkých cien a pokým červené svetlá zhasnú prvýkrát, navštíviť výstavu F1 Exhibition v neďalekej Viedni je výborným nápadom. Unikátna výstava venovaná kráľovnej motoršportu trvá od 2. februára do 16. júna.
V článku sa dočítate:
- prečo je lepšie ísť na výstavu cez týždeň,
- čo na vás čaká v jednotlivých výstavných miestnostiach,
- aké zaujímavé rarity na výstave uvidíte,
- čo patrilo k najsilnejším momentom výstavy,
- čo napísal o výstave známy komentátor Števo Eisele
Cez týždeň menej ľudí, čaká vás niekoľko miestností
V čase jarných prázdnin v Banskobystrickom kraji sme pred lyžovačkou uprednostnili práve návštevu priestorov METAStadt vo Viedni, kde sa výstava koná. A dobre sme urobili. Počas týždňa sa netlačíte v dlhých radoch, nie je problém s parkovaním priamo v areáli (za poplatok 10 eur).
Vstupy do šiestich samostatných miestností, ktorá každá z nich rozpráva vlastný príbeh, sú v polhodinových intervaloch a vy sami si môžete vybrať interval, ktorý vám vyhovuje. V priestoroch výstavy sa môžete zdržať koľko chcete.

Po skontrolovaní lístkov dostanete slúchadlá, ktoré si v miestnostiach sami ovládate. Na obrazovkách idú krátke dokumenty, cez vaše slúchadlá sa zvukovo pripojíte k tomu, ktorý chcete práve pozerať. Ale žiadne obavy, všetko vám vysvetlí ochotný personál. K dispozícii je však len angličtina a nemčina.
„Odporúčam vyčleniť si extra čas na sledovanie navonok nenápadných obrazoviek, na ktorých sú veľmi zrozumiteľne spracované rôzne významné príbehy, slávne formulové rivality alebo technické vychytávky,“ napísal na sociálnej sieti instagram slovenský formulový komentátor a nadšenec Števo Eisele.
96 prilieb, kombinézy aj monoposty
V prvej miestnosti nazvanej „Once Upon A Time In Formula 1“ uvidíte dodnes nezverejnené fotografie najslávnejších okamihov histórie Formuly 1, ale aj nádherné Maserati 250 F z roku 1956 či napríklad monopost Alpha Tauri AT 01 zo sezóny 2020, v ktorom Pierre Gasly senzačne vyhral Veľkú cenu Talianska v chráme rýchlosti na Monze.
Druhá miestnosť „Drivers and Duels“ je zas oslavou slávnych jazdcov a ikonických okamihov tohto športu, viac sa dozviete o niektorých rivalitách medzi jazdcami F1, nechýbajú busty a kombinézy slávnych jazdcov.
Vskutku raritná je najmä kombinéza Lewisa Hamiltona či Maxa Verstappena z juniorských čias, ale aj Hamiltonova motokára, v ktorej jazdil 13-ročný Hamilton v roku 1998. Rozhodne zaujme aj 96 originálnych prilieb jazdcov z rôznej éry F1, či možnosť zapojenia sa do interaktívnej ankety o naj pilotov histórie.
Tretia miestnosť „Revolution By Design“ odhaľuje prelomové inovácie a budúcnosť technológií a je rozdelená do dvoch častí. V prvej časti je vystavený monopost Ferrari 1568 z roku 1963 či majstrovský Red Bull Sebastiena Vettela z roku 2011.
Zaujme aj porovnanie predných krídiel McLarenov z rokov 1994, 2008 a 2022. V druhej časti je monopost Red Bull RB16B, na ktorom získal v roku 2021 svoj prvý majstrovský titul Holanďan Verstappen, ale napríklad aj ukážka všetkých piatich sád pneumatík Pirelli.
Po týchto prehliadkach odložíme slúchadlá, tvorcovia výstavy k tomuto miestu nenápadne nainštalovali aj fotku Tota Wolffa, šéfa tímu Mercedes (skrytý význam fanúšikovia pochopia).

Torzo zhoreného monopostu Haas
Odtiaľ prechádzame do tmavej miestnosti zvanej „Survival“, kde nám na dvoch veľkých obrazovkách premietajú zábery z hrozivej nehody Romaina Grosjeana v roku 2020 počas Veľkej ceny Bahrajnu a vystavené je torzo jeho zhoreného monopostu Haas. Doteraz z toho behá mráz po chrbte, pretože francúzsky pilot sa druhýkrát narodil.
„Vrak Haasu Romaina Grosjeana je absolútne dych berúca záležitosť. Hneď pri vstupe do tejto temnej miestnosti mi naskočili zimomriavky. Videl som fanúšikov nechápavo krútiť hlavami alebo so slzami na krajíčku sledujúc zábery šialeného inferna. Všetci si pamätáme ako sme to prežívali v priamom prenose, ale na vlastné oči je to proste sila. Našťastie s happy endom,“ okomentoval tento silný moment na sociálnej sieti Eisele.
V ďalšej miestnosti bol prezentovaný domáci okruh Red Bull Ring, kto však bol na ňom aspoň raz vie (nech už fandíte komukoľvek), že ho je určite lepšie zažiť naživo, pretože, okrem toho, že patrí medzi jeden z najkratších, je aj jeden z najkrajších (z niektorých tribún vidíte na väčšiu časť trate).
Grandiózne video na záver
Táto miestnosť je v F1 Exhibition zdanlivo posledná, pomocníci sa vás spýtajú, či si chcete pozrieť aj záverečný 5-minútový film alebo už chcete výstavu opustiť. Môže sa stať, že na vstup do poslednej miestnosti, tzv. „The Pit Wall“ budete chvíľu čakať, ale to nech vás neodradí.
Dovolíme si tvrdiť, že to je vrchol celej výstavy. Ocitáte sa v improvizovanom pit wall, kde najskôr vidíte všetky možné čísla, telemetrie, radary a výsledky. Tie po chvíli zhasnú a vám sa spustí strhujúci filmový zážitok, kde vidíte tie najkrajšie okamihy F1 zoradené pekne chronologicky.

Od pohľadu do boxov pred pretekmi, kde napríklad uvidíte velikán Ayrtona Sennu alebo princeznú Dianu s princmi Williamom a Harrym. Odtiaľ sa presuniete na štart, kde sledujete sústredenie na štart z monopostov z rôznych období.
Potom nám zasvieti 5 červených svetiel, ktoré naraz zhasnú a ocitáte sa v pretekoch, kde postupne zažijete množstvo napínaných situácií z histórie, aby ste napokon úspešne došli do cieľa a uvideli šachovnicovú zástavu.
To všetko sledujete na 9 rôznych obrazovkách, občas umocní už aj tak fantastický zážitok aj videoprojekcia vystupujúca zo zadnej steny. Vskutku impozantné.
Na každej obrazovke však ide niečo úplne iné a vy neviete, kam sa skôr dívať, to všetko je umocnené fantastickým zvukom. Fanúšik je vtiahnutý priamo do deja a prežíva mnohé historické okamihy.
Z The Pit Wall sa ocitáte vo fan shope, kde môžete nájsť suveníry od výmyslu sveta. Od knižiek, cez hrnčeky, kľúčenky, až po šiltovky, tričká či mikiny. Treba však dodať, že ceny sú poriadne premrštené.
Každopádne, výstava, ktorá zažila premiéru vlani v Madride, sa presunula neďaleko naše hranice a pokiaľ má fanúšik F1 možnosti, nemal by na nej chýbať. Treba počítať, že vám zaberie približne dve hodinky, ktoré však formulových fanatikov určite obohatia.
Medzi najsilnejšie momenty patrí zhorený monopost Haas a skvelé video v závere celej výstavy.