DETVA. Stoja pri cestách, na cintorínoch, pri kostoloch či zvoničkách. Drevené vyrezávané kríže, ktoré charakterizujú región pod Poľanou, sú slovenským unikátom a chránenou kultúrnou pamiatkou. Symboly kresťanskej viery zároveň ukazujú zručnosť miestnych drevorezbárov.
Sú monumentálne a zároveň pôsobivé, aj keď niektoré už majú vekom často opotrebovanú krásu. Na podpolianskych lazoch je ich rozosiatych viac ako tristo.
Jeden z najstarších pred schátraním zachránili, nachádza sa v Podpolianskom múzeu v Detve. Hoci tušili, že vekom už presiahol sto rokov, doteraz ho iba odhadovali.
Viac svetla prinieslo odborné posúdenie, ktoré ho posunulo do dávnejšej minulosti. Kríž však nie je výnimočný iba vekom.
Odhadovali mu najmenej sto rokov
„Prícestný kríž pochádza z Hriňovej z miestnej časti Štoliansko. V roku 1998 ho už pomerne schátraný vymenili obyvatelia za nový a pôvodný sa dostal do depozitára múzea,“ objasňuje vedúca múzea Renata Babicová.

Vyhlásili verejnú zbierku na jeho záchranu a kríž odborne zakonzervovali. Obnovený už dva roky dominuje priestorom múzea.
„Kríž z dubového dreva je ojedinelý hlbokou rezbou a výrazne prepracovanými bohatými motívmi plnými kresťanskej symboliky,“ hovorí Babicová.
„Jedinečným ho však nesporne robia anjelské krídla umiestnené pod ramenami kríža a tiež zobrazenie ľudskej tváre na vrchole kríža, ktoré vyvolávajú množstvo otázok. Aj keď tvorca diela zostane zrejme navždy anonymný, jeho práca má pečať nesporného umeleckého cítenia a výtvarného nadania s odkazom úcty a pokory k životu,“ podotýka.
Kríž sa podľa nej stal výraznou inšpiráciou aj pre ďalšiu generáciu rezbárov. Hoci v múzeu pri jeho získaní nedokázali potvrdiť jeho vek, zo získaných torzovitých informácií miestnych obyvateľov aj predpokladov odborníkov išlo určite minimálne o storočné dielo.
„Okolnosti jeho vzniku a osadenia už nevedel objasniť nikto z miestnych ani z rozprávania pamätníkov. Datovanie artefaktu sa nám podarilo určiť až vlani,“ poznamenáva.
Stalo sa tak aj na podnet návštevníkov múzea, keďže kríž patrí k predmetom múzea, ktoré najviac obdivujú. „Zároveň to bola možnosť aj pre pracovníkov múzea i odborníkov doskladať mozaiku informácií okolo unikátneho diela,“ dodáva.
Výskum hovorí o 19. storočí
S datovaním im pomohol Mojmír Choma, archeológ a znalec na denrochronológiu, ktorou sa určuje vek dreva.
„Už samotné odobratie vzorky z kríža a diskusia okolo metódy určovania veku bola nesporne zaujímavým zážitkom, preto nám odborník predbežne prisľúbil interaktívnu prednášku s touto tematikou,“ hovorí Babicová.
Nasledoval dvojmesačný výskum v laboratóriu porovnávaním množstva vzoriek a letokruhov dreva. „Vzniknuté krivky letokruhov boli porovnávané so štandardnými chronológiami Slovenska a Česka,“ píše sa v odbornej správe.
Keďže polohy synchronizácie neboli výrazné, museli pristúpiť k vzájomnému porovnávaniu kriviek s databázou laboratória a hľadaním najlepších zhôd. Najlepšie zhody zaznamenali so vzorkami z okolitých lokalít Podpoľania, ako je Slovenská Ľupča, Banská Bystrica a Banská Štiavnica, ale aj iných lokalít.“
Správa odborníka jednoznačne konštatuje, že „výrub jedinca, z ktorého bol kríž vyrezaný, nastal v období medzi rokmi 1848 – 1864.“
Keďže drevo na výrobu kríža nemôže dlho schnúť, do tohto obdobia spadá aj vznik samotného kríža.
V múzeu aj pod kalváriou
„K unikátnemu umelecko-rezbárskemu stvárneniu tak môžeme pridať aj definitívny záver, že ide o jeden z najstarších prícestných krížov na Podpoľaní a najstarší zachovaný prícestný kríž z lokality Hriňovej,“ poznamenáva Babicová.

„Jeho umiestnenie v Podpolianskom múzeu má naďalej len jediný cieľ ponúknuť návštevníkovi jedinečný kúsok stále živých tradičných hodnôt regiónu a sprostredkovať tak pomyselný krehký most od minulosti k prítomnosti,“ dopĺňa.
Nie je to jediný kríž v múzeu. Z náhrobných vytvorili samostatnú expozíciu, v súčasnosti ich vystavujú jedenásť.
Ďalších tridsať je súčasťou expozície pod kalváriou v hornej časti detvianskeho cintorína.
Podpolianske kríže sú zdobené vyrezávanými ornamentmi a ich kolorovaním. Mnohé pôsobia vznešene aj pre svoju výšku. Napríklad kríž, ktorý skúmal znalec kvôli veku, meria 4,7 metra.
Niektoré už presiahli hranice regiónu a impozantne sa vynímajú na priestranstvách viacerých miest a obcí. Niekoľko je ich aj vo Vysokých Tatrách.