HRIŇOVÁ. „Ešte som ju nestihol vyskúšať,“ priznal primátor Hriňovej Stanislav Horník o ďalšej podpolianskej atrakcii.
Drevená sudová sauna je v Detvianskom okrese jediná exteriérová, niekoľko interiérových je v tamojších rekreačných strediskách.
Sauna sa stala súčasťou športového areálu v Hriňovej. Má päťmiestnu kapacitu, k dispozícii bude celoročne.
Vybavenie dopĺňa jednoduchá sprcha vedľa sauny. Vykurované šatne a odpočiváreň sú v hospodárskej budove letného štadióna, práve pri nej saunu osadili.
Čas na návštevu si musia návštevníci dohodnúť vopred so správcom.
„Saunu vyhrejeme a pripravíme vedro s vodou s esenciálnymi olejmi, košík s naštiepaným drevom, ktoré návštevníkom vystačí na dohodnutý čas saunovania,“ vysvetlil správca športových zariadení mesta Lukáš Horník.

„Plánujeme tiež zriadiť ochladzovaciu kaďu a ležadlá,“ doplnil.
Hodnota saunového domčeka predstavuje 12-tisíc eur. Väčšiu časť investície financovalo mesto z príspevku, ktorý vo výške 9-tisíc eur poskytla Rozvojová agentúra Banskobystrického kraja cez členský príspevok v oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie.
Nové šatne
V blízkosti sauny sa nachádza letné kúpalisko a tiež krytá multifunkčná športová plocha Spartak aréna, ktorú otvorili pred necelými dvoma rokmi. Teraz pri nej, pred vstupom do haly, vybudovali nové šatne, ktoré sa skladajú z modulárneho systému. Ide o tri bloky spojené do jedného celku.
„Novovytvorené šatne sú zázemím pre priaznivcov ľadového hokeja, korčuľovania či inline hokeja alebo ďalších letných športov. Budú dopĺňať ponuku letného kúpaliska, existujúcich športovísk na plážový volejbal, tenis a ocenia ich aj návštevníci, ktorí prídu kvôli pumptrackovej dráhe či saune,“ povedal primátor Hriňovej Stanislav Horník.
„Vytvorili sme šatňu pre dámy, ktorá má 10-miestnu kapacitu, a šatňu pre mužov s rovnakou kapacitou. Podlaha šatňových modulov je špeciálne upravená, aby zvládala vysokú záťaž pri chodení v korčuliach,“ vysvetlil Lukáš Horník.
Tretí, najmenší modul je miestom pre pokladňu a personál a tiež pre upratovacie potreby a technologické zariadenia.
Doteraz využívali športovci ako šatne priestory v pavilóne hospodárskej budovy letného štadióna.
„Vzdušnou čiarou je pavilón vzdialený okolo 80 metrov. Nebolo to praktické, rozhodli sme sa preto investovať do rozšírenia zázemia multifunkčnej športovej plochy,“ poznamenal primátor.
Pribudne aj zeleň
Náklady na výstavbu šatní presiahli 80-tisíc eur, časť z nich pokryl vyše 32-tisícový príspevok Rozvojovej agentúry BBSK, zvyšok financovalo mesto zo svojich zdrojov. Zariadenie je neporovnateľne lacnejším riešením ako murovaná stavba.

Mesto ešte plánuje sadovnícke úpravy v športovom areáli, riešiť chce aj parkovanie.
„Máme tiež pripravený už niekoľko rokov aj projekt na rekonštrukciu atletickej 380-metrovej dráhy. Je v pôvodnom stave spred 40 rokov, zaslúžila by si solídnejšiu obnovu. Obnovu čaká aj tribúna futbalového štadióna a samotné oplotenie celého areálu, ktorý je kompaktný. Športoviská máme situované na jednom mieste,“ objasnil primátor.