OSTRÁ LÚKA. Slovenská asociácia motoristického športu (SAMŠ) zverejnila kalendár seriálu Majstrovstiev Slovenska a Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu pre rok 2024.
Viac než po dvadsiatich rokoch sa z neho vytratili tradičné a mnohými jazdcami obľúbené preteky na Ostrej Lúke pri Zvolene.

Dôvodom nezaradenia týchto tradičných pretekov je nevyhovujúci povrch. Ľudovo povedané, trať dlhá 2650 metrov s prevýšením 160 metrov a priemerným stúpaním 6,4 % je samá „záplata“.
„Povrch cesty na Ostrú Lúku je pre preteky nevyhovujúci. Najmä vrchná pasáž už začínala byť nebezpečná a to nehovorím len o asfalte, ale aj zvodidlách,“ hovorí predseda komisie pretekov automobilov do vrchu (PAV) Viliam Liedl.
Skôr rely než preteky do vrchu
Už posledné majstrovské podujatie na Ostrej Lúke v septembri 2023 sa uskutočnilo s odretými ušami a bezpečnostné podmienky trate boli úplne na hrane.
„Museli sme vynaložiť veľké úsilie, aby sme zabezpečili bezpečnosť. Tento rok už nebolo možné pustiť preteky na tejto trati, určite nie majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu, jazdiť by sa tu možno dalo akurát tak rely,“ povzdychol si Zoltán Kladivík, hlavný usporiadateľ pretekov na Ostrej Lúke.
Organizátori vyznačili kritické úseky a pre bezpečnosť jazdcov tam dali bariéru z pneumatík, a tým sa zužovala aj šírka trate.
„Kamiónom som na Ostrú Lúku doviezol 80 kusov pneumatík zo Slovakia Ringu, 60 z Jankovho vŕšku a 60 nám z Moravy priviezol pán Fiertl,“ prezradil usporiadateľ.
„Organizátor podujatia vynaložil maximálne úsilie, aby sa preteky uskutočnili,“ pochválil ho Liedl.

Na prvom mieste musí byť bezpečnosť jazdcov a fanúšikov. „Poprepadávané sú aj krajnice a vnútrajšok zákrut. Zvodidlá sú zlé najmä vo vrchnej časti, ale tým, že sú vedľa trate mierne svahy, tak to by ešte nebol až taký problém, zlý povrch sa však prehliadnuť nedá. Nechceme ísť do extrému, že by sa tam niečo mohlo stať,“ vysvetlil Liedl a pokračoval.
„Vrchná pasáž trate už pomaly nie je zjazdná ani pre osobné autá, nie to ešte pre monoposty, ktoré dosahujú iný rýchlostný level. A deliť slovenský majstrák, že tam pustím plechové autá a monoposty nie, je neprípustné.“
„Povrch bol fakt zlý, v monoposte som to poriadne cítil. Najrýchlejšia pasáž je najrozbitejšia a najnebezpečnejšia,“ doplnil ho zvolenský pretekár Martin Matuška.
Ďalej sa okrem iného dočítate:
- za akých okolností by sa podľa predsedu komisie PAV mohli preteky na Ostrej Lúke predsa len uskutočniť aj tento rok,
- čo povedali o tejto trati domáci pretekári Martin Matuška a Tomáš Beník,
- za akých okolností by Matuškovi nevadilo, ak by na Ostrej Lúke predsa len tento rok nejazdilo,
- kedy naposledy sa rekonštruovala cesta na Ostrú Lúku,
- na čo uprednostnil kraj financie podľa organizátora pretekov,
- koľko by podľa Kladivíka mohla stáť kompletná rekonštrukcia cesty na Ostrú Lúku,
- čo povedal o nekonaní pretekov a možnej rekonštrukcii cesty starosta Ostrej Lúky,
- ako sa k rekonštrukcii tejto cesty vyjadrila Regionálna správa ciest,
- ktoré ďalšie tradičné preteky v banskobystrickom kraji sa vrátili do kalendára MSR a ako ich návrat vnímajú Liedl, Kladivík a Matuška
Preteky patria medzi najstaršie na Slovensku
Na Ostrej Lúke sa pritom usporadúvali preteky automobilov do vrchu od roku 1972. Prvé dva roky jazdci súperili v oblastných pretekoch, neskôr sa tu jazdilo v rámci majstrovstiev Slovenska a Československa.
„Ostrá Lúka sú spoločne s Pezinskou Babou patria medzi najstaršie podujatia jazdené na Slovensku. Vlani v septembri navštívilo preteky 5-tisíc fanúšikov, čo je jasným signálom, že motoristický šport má v našom regióne veľa fanúšikov. A o ten nachvíľu príde. Verím však tomu, že sa to všetko dá do poriadku,“ prezradil Kladivík.

Všetci chcú, aby sa preteky na Ostrej Lúke jazdili a zhodujú sa, že do kalendára slovenského šampionátu táto trať jednoznačne patrí.
„Chceme, aby sa preteky na Ostrej Lúke konali, ale upravený povrch je základná podmienka, aby sa podujatie mohlo konať,“ netajil predseda PAV Liedl a doplnil,
„Pracujeme stále s tým, že Ostrá Lúka je živé podujatie, pretože sme ho nezavreli zo športového pohľadu, ale musíme dbať na bezpečnosť.“