ZVOLEN. Urgentný príjem, ARO, ale aj pediatria patria medzi oddelenia, kde často rozhodujú sekundy. Nielen správne a rýchle stanovenie diagnózy, ale taktiež rýchlosť podania liekov majú neoceniteľný vplyv na zdravotný stav pacienta a jeho následné zotavenie.
Zamestnanci zvolenskej nemocnice preto absolvovali školenie pre prácu so špeciálnou vŕtačkou na intraoseálny prístup, ktorou dokážu pacientom podať život zachraňujúce lieky už do niekoľkých sekúnd.
Do kostnej drene
Zatiaľ čo pri klasickom intravenóznom prístupe sa pacientovi lieky podávajú priamo do žily, pri intraoseálnom prístupe sa zabezpečuje prístup do kosti, respektíve kostnej drene, ktorá je porovnateľná s prístupom do žilového systému.
„Výrazne nám pomôže najmä u pacientov, ktorí majú zle prístupný periférny žilový systém a my nemáme zabezpečený prístup do centrálneho žilového riečiska,“ hovorí primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny nemocnice Róbert Thonhauser.
„Keďže potrebujeme v čo najkratšom možnom čase, v podstate v priebehu pár sekúnd až minút, podať lieky na záchranu života, ide o najrýchlejší a v podstate aj najbezpečnejší spôsob podania liekov,“ vysvetľuje.
Aj keď sa môže zdať, že dostať sa do žily je omnoho jednoduchšie, ako navrtávať kosť špeciálnou vŕtačkou, sú prípady, keď sa zdravotnícky personál k žile jednoducho nedostane.
„Často sa napríklad na urgentnom príjme stretávame s pacientmi, ktorí sú morbídne obézni, kde je veľký problém zaistenia periférneho žilového systému. Prístup do centrálneho žilového systému preto trvá istý čas, no my potrebujeme v čo najkratšom čase podať lieky, infúzne roztoky, krvné transfúzie či lieky na obnovu činnosti srdca a obehu. Vďaka tomuto systému si dokážeme bezkonkurenčne rýchlo zaistiť cestu na podanie týchto liekov,“ dodáva primár.
Na dvoch oddeleniach
Lieky je takýmto spôsobom pri ohrození zdravia a života možné podať akémukoľvek pacientovi, aj deťom.
Vnútrokostná vŕtačka, alebo tiež driver, nie je v medicíne novinkou. Objavila sa už pred vojnou a počas nej. Renesanciu zažila najmä v záchrannej zdravotnej službe a na urgentných príjmoch.
„Aktuálne už máme k dispozícii všetok potrebný materiál na využívanie tohto systému. Vŕtačku na vnútrokostný prístup, ihly, ktoré sú k tomu potrebné, a rovnako aj fixačný materiál. Máme dve takéto vŕtačky, jedna je uložená na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny pre potreby ARO a urgentného príjmu, druhá vŕtačka je na detskom oddelení, kde poslúži detským pacientom,“ objasňuje Thonhauser.
