SLIAČ. Pri prameni Štefánik, ktorý je najznámejším spomedzi všetkých sliačskych minerálnych prameňov, obnovili umelecké prvky. Jeho prestrešenie spolu s dielami Milana Laluhu a Antona Cepku bolo zrealizované ešte v roku 1982 podľa návrhu architekta Antona Cimmermanna.
"Na dielach sa už podpísal čas a poveternostné vplyvy," povedal riaditeľ kúpeľov Martin Beňuch. Obnovu chátrajúcich prvkov iniciovali členovia zvolenského Rotary klubu Milan Julény a Peter Lysina. "Tri Rotary kluby zo Zvolena a Banskej Bystrice prispeli na ich obnovu sumou viac ako 5-tisíc eur. Ďalších približne 25-tisíc tvoril grant z ministerstva kultúry," dodal.
Stavba prestrešenia nad prameňom Štefánik vznikla podľa Julényho na základe pôvodného architektonického riešenia, pochádzajúceho ešte z roku 1969, aj s kolonádou medzi prameňmi, pozostávajúcu zo sklenených stĺpov. Návrh neskôr obohatili o nevšednú farebnú mozaiku podľa návrhu Laluhu a o plastický strop znázorňujúci lietadlo M. R. Štefánika, ktorý vytvoril Cepka.
Podľa zachovaných dokumentov mozaiku realizovalo ústredie umeleckých remesiel v Prahe pod vedením vtedajšieho vedúceho mozaikárskej dielne Františka Tesařa.
"V ďalšej etape by sme chceli zrealizovať aj samotnú obnovu okolia prameňa, schodov a bezpečnostných prvkov tak, aby bol už zrekonštruovaný k dispozícii v lete budúceho roka," poznamenal Beňuch. Tiež sa chcú pri získavaní financií z grantov zamerať na obnovu neďalekej kaplnky sv. Hildegardy.