LÁTKY. Miestnym akčným skupinám, známym aj pod skráteným názvom MAS, hrozí, že budú vracať časť peňazí z eurofondov. Týka sa to alikvotnej časti financií vynaložených na ich chod a animačné aktivity.
Dôvodom je nedostatočné čerpanie financií na projekty v rámci prístupu Leader na Slovensku, ktoré je v programovom období 2014 - 2020 na chvoste krajín Európskej únie.
Miestne akčné skupiny to považujú za likvidačné, ale najmä neférové vzhľadom na oneskorenie procesov, komplikované pravidlá, prehnanú byrokraciu a zdĺhavé kontroly projektov na národnej úrovni v uplynulých rokoch, za ktoré nenesú zodpovednosť.
„Napriek pokroku, ku ktorému došlo v posledných dvoch rokoch, je čerpanie financií stále veľmi nízke,“ zhodnotil predseda národnej siete miestnych akčných skupín Štefan Škultéty na konferencii, ktorá sa konala na Podpoľaní na Látkach.
V Integrovanom regionálnom operačnom programe (IROP) sa čerpanie pohybuje na úrovni 25 percent pôvodnej rozdelenej sumy, ktorá bola postupne znížená zo 61,7 milióna eur na 34,1 milióna. Tento zdroj podpory projektov miestnych akčných skupín končí rokom 2023.
„Obdobie podpory projektov prostredníctvom Programu rozvoja vidieka 2014 - 2022, v ktorom je čerpanie okolo šiestich percent zo 124,4 milióna eur, ktoré sú k dispozícii, bolo predĺžené o dva roky. Ani to, ani obrovské úsilie zamestnancov Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktoré vnímame pozitívne, však nebude stačiť na to, aby čerpanie do konca roka 2025 bolo výrazne lepšie ako v súčasnosti cez Integrovaný regionálny operačný program,“ doplnil Škultéty.
„Pri súčasnom tempe a kapacitách Pôdohospodárskej platobnej agentúry to v prípade pesimistického scenára vychádza na necelých 20 percent a v prípade optimistického pohľadu na 75 percent,“ podotkla odborná konzultantka národnej siete miestnych akčných skupín Miroslava Vargová.
„Je to obrovská škoda, pretože z týchto financií mohli byť podporené ďalšie stovky malých projektov obcí, podnikateľov a občianskych združení, ktoré majú pre rozvoj vidieckych regiónov veľký význam,“ dodala.
Riešenie vidia vo výraznom posilnení kapacít platobnej agentúry, zjednodušení kontrol a najmä metodickej podpore zamestnancov miestnych akčných skupín zo strany platobnej agentúry.
V skratke
- Prístup Leader umožňuje podporovať rozvoj vidieka prostredníctvom miestnych akčných skupín, a to v rôznych oblastiach života priamo v regiónoch.
- Do rozvoja regiónu zapája rôzne skupiny aktívnych ľudí, občianske organizácie, obce aj podnikateľov pôsobiacich v území na princípe zdola-nahor. V krajinách Európskej únie sa uplatňuje od roku 1991, na Slovensku od roku 2007.
- Slovenská národná sieť miestnych akčných skupín (MAS) vznikla v roku 2011. V súčasnosti združuje 69 zo 107 MAS na Slovensku.