DETVA. Vo Vagačovom dome v Detve pripravujú priestor venovaný rodine Vagačovcov, ktorí mali v minulosti pod Poľanou bryndziareň. Po rodine neostalo takmer nič, ani nábytok, nebude to preto klasická pamätná izba alebo múzeum, ale audiovizuálna projekcia s fotkami.
"Chystáme stálu expozíciu, históriu s hovoreným slovom pre turistov i študentov ako vzdelávací doplnok. Aby vedeli, prečo je to Vagačov dom," povedala kultúrna referentka domu Magdaléna Balážová.
K dispozícii bude aj prejav v cudzom jazyku. V súčasnosti projekciu plánujú a zaoberajú sa fotografiami rodiny. Termín otvorenia zatiaľ podľa Balážovej neurčili. Stihnúť by to chceli do letných folklórnych slávností, keď je v Detve najviac návštevníkov.
Na projekte spolupracujú s Podpolianskym múzeom. "História Vagačovcov je známa, múzeum má všetko zaznamenané a má informácie o ľuďoch z rodiny," poznamenala. V súčasnosti je v dome k dispozícii publikácia Bryndziarstvo a syrárstvo Podpoľania, ktorá opisuje základné historické medzníky výroby bryndze.
Na prvom poschodí obnoveného Vagačovho domu v súčasnosti organizujú kultúrne podujatia, výstavy fotografií i divadlo pre deti.
Vagačovci pochádzali zo Starej Turej. V roku 1787 sa rozhodli založiť pod Poľanou prvú bryndziareň na Slovensku a pre svoju rodinu postavili Vagačov dom v Detve.
Je to jedna z najvýznamnejších a najhodnotnejších stavieb v meste. S jeho úplnou rekonštrukciou začal súčasný majiteľ v roku 2017. V interiéri sú dobové fotografie významnej rodiny. Súčasťou je aj historický nábytok, ktorý vyrobili podľa takého, akým bol priestor v minulosti zariadený.