Ani počas pandémie neutlmila svoju činnosť, ba naopak, často suplovala činnosť iných operačných zariadení. Jej prednostka MUDr. Marta Ondrejková, PhD., zdôrazňuje, že ak pacientov čaká operácia očí, mali by urobiť zodpovedné rozhodnutie. Nerozhodovať sa na základe reklamných kampaní, ale vybrať si pracovisko v mieste bydliska s najlepším personálnym a prístrojovým vybavením, ktoré im vie poskytnúť aj následnú starostlivosť a riešenie prípadných komplikácií.
Jedným z takýchto pracovísk je aj špecializovaná nemocnica OFTAL vo Zvolene, ktorá podľa rozsahu a kvality oftalmologickej starostlivosti patrí k popredným očným centrám na Slovensku. Vyhľadávajú ju preto pacienti nielen zo spádovej oblasti, teda zo všetkých okresov Banskobystrického samosprávneho kraja, ale z celého Slovenska.
Špecializovaná nemocnica OFTAL pacientom poskytuje komplexnú preventívno-liečebnú starostlivosť v ambulanciách, na operačných sálach, ale aj pri lôžkach. V nemocnici najčastejšie vykonávajú intravitreálne aplikácie na liečbu ochorení sietnice, za rok vykonajú viac než 4-tisíc takýchto zákrokov. Dominujú u nich však aj operácie katarakty.
Katarakta, nazývaná tiež sivý zákal, je bežným prejavom starnutia šošovky, ktorý vzniká po 60. roku veku. Keď šošovka začne strácať svoju priehľadnosť a nedá sa korigovať okuliarmi, riešením je operácia, pri ktorej sa odstránia zakalené hmoty šošovky a na ich miesto sa do oka vloží náhradná, umelá vnútroočná šošovka. Ročne kataraktu odstránia 1 500 až 1 800 pacientom.

Rozmyslite si, komu zveríte svoj zrak
Lekári pôsobiaci v špecializovanej nemocnici OFTAL sú renomovanými odbornými kapacitami nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Sú súčasťou medzinárodných výskumných tímov, implementujú do praxe najmodernejšie prístroje, materiály aj metódy, a zároveň vzdelávajú mladých oftalmológov. Na klinike pracujú s najmodernejšími technológiami v oblasti chirurgie sietnice, sklovca, glaukómu alebo katarakty. Pri implantácii používajú najkvalitnejšie materiály so základnými vlastnosťami, ktoré by šošovka mala mať.
„Ak vás čaká operácia katarakty, vyberte si pracovisko, kde máte zaručenú komplexnú a kontinuálnu starostlivosť a kde vám ponúknu tú najkvalitnejšiu šošovku,“ vysvetľuje MUDr. M. Ondrejková, PhD.
Na výbere šošoviek záleží
Na klinike implantujú prémiové vnútroočné šošovky z hydróbneho materiálu. „Tieto šošovky majú najmenej nežiaducich reakcií okolitého tkaniva na materiál implantátu,“ vysvetľuje MUDr. Marta Ondrejková, PhD. Súčasťou umelých šošoviek je kvalitný UV filter a žltý filter, ktorý chráni sietnicu pred fototoxicitou modrého svetla. Na klinike implantujú šošovky monofokálne, multifokálne, ale aj torické, ak je u pacienta prítomný rohovkový astigmatizmus. Najnovšie implantujú aj šošovky s rozšírenou hĺbkou ostrosti, ktoré stavajú na optických vlastnostiach tzv. monofokálnej šošovky a zlepšujú nezávislosť od okuliarov. Pozitíva a špecifiká jednotlivých typov šošoviek pacientom vždy ochotne vysvetľujú. „Ak pacient nie je vhodný na konkrétny typ šošovky, pravdivo o tom informujeme. A keď pacient prejaví záujem o prémiové šošovky a spĺňa podmienky, nemá žiadne z kontraindikácií, tak jeho prianie rešpektujeme,“ dodáva MUDr. M. Ondrejková, PhD., na záver.
Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.
SK-CAT-2300006