SLIAČ. Vojaci, ktorí pôsobia na Sliači, daň z ubytovania neplatia, primátorka to chce zmeniť. Hovorí, že mesto takto prichádza o tisícky eur ročne a avizuje vystavenie faktúry ministerstvu obrany.
„Z vojakov nemáme žiadny finančný prínos. Nemôžeme na to doplácať,“ konštatuje primátorka Ľubica Balgová.
Za návštevníka považuje sliačska samospráva každého, kto v kúpeľnom meste prenocuje, výnimka od platenia daní sa týka detí a telesne postihnutých. „Iné výnimky vo všeobecne záväznom nariadení nemáme,“ dodáva.
Vojaci však výnimku majú, vyplýva z medzinárodnej dohody. „Ide o dohodu NATO SOFA o statuse ozbrojených síl z roku 1951, ktorej zmluvnou stranou je aj Slovenská republika,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva obrany Mária Precner.
Dohoda bola podpísaná 19. júna 1951 v Londýne medzi štátmi, ktoré sú zmluvnými stranami Severoatlantickej zmluvy.

„Záväzky medzinárodnej dohody prevzala na seba aj Slovenská republika. Dohoda je v rámci právneho systému nadradená akémukoľvek nariadeniu samosprávy,“ podotýka Precner. Rovnakú výnimku majú aj slovenskí vojaci, plniaci služobné povinnosti v zahraničí.
Daň z ubytovania platí fyzická osoba, ktorá sa v zariadení prechodne ubytuje za odplatu. Vzťahuje sa aj na slovenských profesionálnych vojakov.
„Na slovenských vojakov na Slovensku sa neaplikuje výnimka v zmysle NATO SOFA. Týka sa ich len počas zahraničných misií, a to v štátoch, ktoré sú zmluvnými stranami tejto dohody,“ objasňuje Precner.
Necelá stovka vojakov
Na Slovensku aktuálne pôsobí približne 1000 profesionálnych vojakov, z toho necelých 100 na Sliači a okolo 900 v centre výcviku na Lešti. Zvyšok pôsobí v Kuchyni, objasnili z ministerstva obrany.
Mnohonárodné bojové zoskupenie vzniklo na posilnenie obrany východného krídla NATO v reakcii na ruskú vojnu na Ukrajine, viac ako rok jej velia Česi. V zoskupení sú tiež vojaci Slovenska, Slovinska, Nemecka, Talianska a Spojených štátov amerických.