Na Slovensko dorazili letné horúčavy sprevádzané viac ako 30-stupňovými teplotami, suchom a bezvetrím. Leto, ktoré láka k vode, však každodenne spôsobuje aj množstvo kolapsov z tepla, pri ktorých musia zasahovať záchranári.
Vedúca sestra interného oddelenia nemocnice vo Zvolene Zuzana Bukovcová radí, aké preventívne opatrenia zabránia kolapsu.
„Začať by ste mali tam, kde sa začal samotný život. Vo vode,“ konštatuje Bukovcová.
„Voda je základnou zložkou nášho tela, ktorá zaisťuje transport živín a látok v organizme, zabezpečuje správne fungovanie vnútorného prostredia, termoreguláciu a množstvo ďalších životných procesov,“ vysvetľuje.

Vekom sa u každého človeka mení podiel vody v organizme, rovnako aj schopnosť pociťovať smäd. „Kým u detí do troch rokov je tento vnem ešte nedostatočne vyvinutý, u starších ľudí akoby pocit smädu postupne zanikol,“ pripomína.
„Starší ľudia, hlavne tí, ktorí majú pohybové ťažkosti a problémy s inkontinenciou, navyše obmedzujú pitie tekutín vedome, pretože sa vyhýbajú častému močeniu či nežiaducemu úniku moču,“ upozorňuje.

Veľa napovie aj farba moču
Deti do troch rokov a seniori sú tak najviac ohrozenými skupinami. U seniorov je dehydratácia chronickým stavom, ku ktorému často dospejú aj dôsledkom vlastného komfortu, u detí ide skôr o akútny stav, ktorý prichádza náhle.