ZVOLEN. Vo zvolenskej nemocnici obnovujú po štyroch rokoch cvičenie Vojtovou metódou.
Je to diagnostický a liečebný postup, využíva sa na včasnú diagnostiku a liečbu motorických porúch. Vyvinul ju český neurológ a pediater Václav Vojta.
Jej princípom je reflexná lokomócia, čo znamená akýkoľvek automatický pohyb, ktorý je zakódovaný v našej centrálnej nervovej sústave. Terapeut využíva určité polohy a techniky, aby vyvolal tieto automatické pohybové vzorce u pacienta. Cieľom je aktivovať svaly, ktoré sú slabé alebo nedostatočne využívané, a podporiť ich správnu funkciu.
„Zatlačením reflexného bodu a zaujatím žiadanej polohy vyvolávame u dieťaťa potrebný pohyb, ktorý samostatne nevie urobiť. Terapia nie je bolestivá, dieťa však môže plakať z dôvodu držania v pozícii, ktorú nepozná,“ vysvetľuje princíp Ľudmila Supuková z fyziatricko-rehabilitačného oddelenia zvolenskej nemocnice.
Metóda cvičenia prináša podľa nej aj ďalšie benefity. Pozitívne pôsobí na psychiku a obehový systém, tlak, periférne prekrvenie a dýchanie. Tiež ovplyvňuje tráviaci trakt a zlepšuje vyprázdňovanie. „Reflexnou lokomóciou možno liečiť akékoľvek hybné postihnutie. Používa sa v neurológii pri centrálnych a periférnych parézach nervov, v ortopédii to môžu byť vrodené poruchy nôh alebo hrudníka. Využitie má aj pri zaostalom psychomotorickom vývoji,“ hovorí Supuková.
„Stretnutie v ambulancii a zaučenie rodičov trvá 30 - 60 minút. Pri návšteve rehabilitácie vždy zaučia aj rodičov dieťaťa, ktorí podľa pokynov fyzioterapeutky cvičia doma a dochádzajú na pravidelné kontroly,“ objasňuje.