Ochorenie stojí za tisíckami predčasných úmrtí, tretina pacientov však liečbu hypertenzie samovoľne preruší na rok a viac. Okrem toho stovky tisíc liekov na vysoký krvný tlak ostávajú nevyzdvihnuté v lekárňach. Upozornila na to zdravotná poisťovňa Dôvera.
„Z našich údajov vyplýva, že desiatky tisíc poistencov si liečbu upravujú podľa seba. Stáva sa to najmä v prípadoch, keď majú predpísaných viacero liekov,“ priblížil hovorca poisťovne Branislav Cehlárik.
S diagnózou hypertenzie pribudne ročne na Slovensku takmer 30-tisíc ľudí, uvádzajú štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií. Na ochorenia srdca a ciev, ktoré najčastejšie spôsobuje vysoký krvný tlak, zomiera predčasne každý rok takmer päťtisíc Slovákov.
Čo sa dočítate
- Aké dôsledky môže mať prerušená liečba,
- ako lekár zistí, či sa jeho pacient lieči,
- či lekár v prípade štyridsiatnika postupoval správne,
- o syndróme bieleho plášťa,
- kedy a ako radí lekárka merať krvný tlak,
- aké sú nové možnosti liečby.
Zistenia poisťovne hovoria, že približne každý 25. predpis liekov na hypertenziu ostáva nevyzdvihnutý v lekárni. „Ak urobíme orientačný prepočet na celé Slovensko, dostaneme sa až k číslu 200-tisíc nevybratých receptov ročne,“ podotkol Cehlárik.
Jednou z príčin prerušenia liečby môže byť strach, že dlhodobé užívanie liekov poškodí pacientom pečeň alebo obličky a sami si „preventívne“ naordinujú pauzu. Niektorí liečbu ani nezačnú. Je to aj prípad štyridsiatnika, ktorý si myslí, že pochybil lekár.
O jeho prípade, o vynechávaní liekov, možných následkoch prerušenej liečby, o pomerne málo známych liekoch na hypertenziu s fixnou kombináciou či o tom, čo ochorenie spôsobuje v organizme človeka, hovoríme s hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo ADRIANOU ŠIMKOVOU.
Poznám prípad štyridsiatnika zo Zvolena, ktorému praktický lekár nameral hodnoty 130/70, tamojší internista po pár dňoch 162/95. V zdravotnej karte mu pristál zápis hypertenzia, do rúk dostal recept. Namiesto liekov si kúpil v lekárni tlakomer, pri pravidelnom meraní niekoľkokrát denne ani raz nepresiahli hodnoty 130/80 mmHg. Urobil ten muž dobre?
Je presne zadefinované, ako sa diagnostikuje hypertenzia a ako sa má merať krvný tlak.
Ideálne je zmerať tlak krvi v ambulancii aspoň trikrát po sebe a z druhého a tretieho merania spraviť priemer. Vhodné je merať tlak krvi na oboch horných končatinách. Potom sa už meria na tej končatine, kde sa namerali vyššie hodnoty.
Ak sú hodnoty nejednoznačné, existuje takzvané 24-hodinové ambulantné monitorovanie tlaku krvi. Pacient má počas dňa a noci manžetu s tlakomerom a v pravidelných intervaloch sa mu meria tlak krvi, ktorý sa zapisuje do prístroja. Pritom si zapisuje denník aktivít. Výhodou takéhoto merania jednoznačne je, že máme aj nočné hodnoty.