BANSKÁ BYSTRICA. Novinkou v tohtoročnej sezóne zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji bude nová trasa Baníckeho expresu. Kým pôvodne jazdil medzi Banskou Štiavnicou a Kremnicou, v tomto roku prepojí iné mestá, ktoré však majú rovnako slávnu banícku históriu.
Ako informovala marketingová manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová, už 1. júla vyrazí Banícky expres zo Zvolena cez Žarnovicu do Novej Bane.
Pasažierom bude na trase robiť spoločnosť Angličan „Isaac Potter“, ktorý odštartoval obdobie pary v kontinentálnej Európe a v našom regióne tým, že zostrojil parný stroj slúžiaci na odčerpávanie vody z baní.
Na svete existuje len jedno miesto, ktoré sa môže pýšiť kvalitne zachovanými základmi tohto stroja. Nachádza sa práve v Novej Bani a pasažieri Baníckeho expresu ho budú môcť vidieť počas komentovanej prehliadky po baníckych chodníkoch.
Historické zážitkové vlaky vyrážajú na koľajnice už piatu sezónu. Za predchádzajúce sezóny previezli tieto zážitkové vlaky spolu takmer 11-tisíc pasažierov.
O zážitok sa postarali Horehronský, Banícky, Zbojnícky Expres, Expres 34 tunelov, Sklársky Expres, Banícky Expres a pár špeciálne vypravených vlakov. Tieto vlaky vyrazia na koľajnice aj v sezóne 2023. Chýbať nebude ani trojdňový Expres Za horami, za dolami. Predaj lístkov na zážitkové historické vlaky je už spustený na destinačnom webe Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk.
„Historické zážitkové vlaky zavezú pasažierov do takých kútov nášho kraja, ktoré by možno sami od seba nenavštívili. Okrem toho, naše vlaky sú vždy spojené s konkrétnou témou, čiže cesta v nich slúži na oboznámenie sa s históriou regiónov Banskobystrického kraja. A v neposlednom rade, snažíme sa ponúknuť pasažierom aj ďalšie zážitky v regióne, keď už ich tam vlak privezie,“ uviedol predseda Banskobystrického kraja Ondrej Lunter k dôvodom, pre ktoré kraj tento turistický produkt od roku 2019 finančne podporuje a rozvíja.
Historické zážitkové vlaky v Banskobystrickom kraji môžu vyrážať na koľajnice vďaka spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko a s dobrovoľníkmi združenými vo vlakových kluboch, ktorí sa o historické skvosty príkladne starajú a udržiavajú ich v takej kondícii, aby mohli aj dnes jazdiť, hoci niektoré z nich už majú blízko k „stovke“.