ZVOLEN. Pred rokom zosumarizovali analýzy a argumenty a žiadali, aby Slovensko požiadalo Európsku úniu o výnimku na regulovaný odstrel medveďa hnedého.
Takúto výnimku si vymohli napríklad krajiny ako Švédsko, Fínsko, Estónsko či Slovinsko.
Prísľub pomoci od vtedajšieho ministra životného prostredia Jána Budaja dostali. Dnes na Podpoľaní hovoria o nečinnosti ministerstva.
„Nie je našou snahou vykynožiť medvede, ale nájsť rozumnú mieru únosnosti. Aby sa ľudia nebáli chodiť do prírody a aby v podhorských oblastiach mohli žiť a hospodáriť bezpečne,“ konštatovala riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana Vladimíra Fabriciusová.
Podpoľanie robí typickým a jedinečným gazdovanie drobných gazdov. Pestré hospodárenie na malých výmerách tvorí oku lahodiacu mozaiku, charakteristickú pre tento kraj. Je nielen malebnou, ale aj bohatou rôznorodosťou diverzity fauny a flóry.
„Tradičné hospodárenie sú pot a mozole. Voľne žijúca zver však odrádza hospodárov od ich úsilia. Nehádžme im polená pod nohy,“ dodala Fabriciusová.

Množstvo zveri je podľa nej neprimerané na veľkosť našej krajiny, z kopcov preto schádza k ľudským obydliam. Zver stráca plachosť a získava nové návyky. Bez rozdielu, či ide o zver poľovnú alebo o zákonom chránené veľké šelmy.
„Rozhodnutie o regulácii veľkých šeliem je na pleciach ministerstva životného prostredia. Nesie aj zodpovednosť za neudelenie výnimiek na odlov napriek katastrofálnej situácii v regióne,“ podotkla.
Bez politiky a emócií
Argumenty, že medveďom zaberáme lesy, ich prirodzené prostredie, podľa nej neobstoja.