Dedinský futbal je na tom zle. V niektorých oblastiach Slovenska je jeho úpadok väčší, inde, aj keď je, nie je až taký dramatický.
Pri zvolenskej oblasti rozdelenej do troch okresov môžeme pokojne hovoriť o citeľnom úpadku. Nielenže miznú z máp jednotlivé kluby, ale upadá aj kvalita.
Voľakedy platilo pravidlo, že každá „správna“ dedina musí mať kostol, krčmu a futbalové ihrisko. Nedeľa bola sviatkom. Po kostole sa išlo na futbalový zápas, ktorý obyvateľom obcí prinášal súčasne zábavu, športový zážitok aj kultúru.
Domácim futbalistom popularitu a niekedy aj štipku slávy. No, tieto časy sú nenávratne preč.

Nafotil opustené ihriská
Ten kto ich zažil, len s hrôzou a nostalgiou sleduje úpadok futbalu na slovenských dedinách. Jedným z nich je aj bloger a športový nadšenec Ján Čierny.
A aj keď sme úpadok dedinského futbalu už dávnejšie rozoberali, rozhodli sme sa vrátiť k tejto téme práve vďaka nemu, keďže je jeho záľubou fotenie ihrísk.
Vo svojej zbierke má približne 150 zimných štadiónov z celej Európy, ale zameriava sa aj na futbalové ihriská. Dal si tú námahu a nafotil ihriská v okresoch Zvolen, Detva a Krupina, ktoré už dlhšie či kratšie zívajú prázdnotou. Sériu svojich fotiek z opustených ihrísk v regióne nazval „Zomrie, alebo ešte ožije?“.

Ďalej sa okrem iného dočítate:
- ktoré kluby zanikli v krupinskom a detvianskom okrese,
- ktoré kluby zanikli vo zvolenskom okrese,
- čo si myslí o zaniknutých kluboch Ján Čierny,
- prečo je podľa Čierneho pochopiteľné, že v menších dedinách futbal zanikol
„Ešte začiatkom 80. rokov minulého storočia sa hral futbal skoro na každej dedine. Postupne však televízie začali vysielať množstvo futbalových zápasov. Pribudlo k tomu cestovanie za prácou, celková zmena životného štýlu a odliv mladých ľudí do miest, čo spôsobilo úpadok dedinské futbalu. Takisto voľný čas počas víkendov možno využiť úplne inak a tak začali futbalové mužstvá miznúť z mapy Slovenska,“ podelil sa s nami Čierny o svoj pohľad.