BANSKÁ BYSTRICA. Netradične uprostred apríla zavítali na Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja betlehemci z Detvy-Piešťa v tradičných odevoch, s betlehemom i štrngalámi.
Nebola to náhoda, kraj spolu s partnermi z mesta Hriňová, Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici a občianskeho združenia Javorie prišiel s iniciatívou zápisu betlehemských obchôdzok do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
Nominácie je potrebné podať do konca apríla, Banskobystrický kraj odkazuje obciam aj vedúcim betlehemských skupín po celom Slovensku, aby sa k iniciatíve pridali.
Každý rok dva milióny eur
„Betlehemská hra je stále živá ľudová vianočná tradícia, ktorá sa zachováva nielen v našom kraji, ale prakticky vo všetkých regiónoch Slovenska. Verím, že sa nám spoločnými silami podarí, aby zostala zachovaná pre ďalšie generácie a bola uznaná aj na reprezentatívnom zozname,“ povedal predseda kraja Ondrej Lunter.

„Do kultúry v našom kraji investujeme každý rok priemerne viac ako dva milióny eur. Každé jedno takto vynaložené euro je dôležité z pohľadu zachovávania a prezentácie nášho kultúrneho dedičstva, z pohľadu obnovy kultúrnych pamiatok a aj preto, aby sme mohli večer ísť do divadla, mohli si požičať knihu z knižnice, prísť na tvorivé dielne do osvetového strediska či dozvedieť sa viac o hviezdach a vesmíre,“ podotkol Lunter.
Betlehemská hra, ktorá a viaže k vianočným sviatkom, má rôzne lokálne názvy; choďeňie s betľehemom, gubajka, pošajdes, jasľičkári, jasličkare, betlehemci, betlehemesek, krippelei či jasličková hra.
„Pochádzam z Podpoľania, kde je táto tradícia kontinuálne živá roky. Viacerí z nás si nevedia predstaviť vianočné sviatky bez betlehemcov. Aj ja som po betleheme chodil pätnásť rokov ako chlapec v mojej rodnej dedine,“ povedal podpredseda kraja pre kultúru Roman Malatinec, ktorý bol jedným z hlavných iniciátorov tejto myšlienky.
„Táto tradícia potrebuje pomôcť, potrebuje byť uznaná. My otvárame dvere spolupráce všetkým vo všetkých krajoch, kde je stále živá,“ doplnil.
Najstaršie správy sú z 15. storočia
Betlehemská hra je súčasťou vianočných hier, ktoré sa robili od Štedrého večera do Troch kráľov. „Najstaršie správy o betlehemských hrách pochádzajú z 15. storočia z Bratislavy, Bardejova a Banskej Štiavnice,“ priblížila Tatiana Salajová, riaditeľka Stredoslovenského osvetového strediska, ktoré iniciatívu zápisu koordinuje.
Betlehemské hry sú podľa nej veľkým fenoménom aj preto, že biblická predloha je premiešaná s obradmi zimného slnovratu a miestnymi ľudovými tradíciami, hudobnou a odevnou kultúrou, čo tieto hry robí unikátnymi od obce k obci.

Z iniciatívy samosprávy v Hriňovej boli v roku 2017 a 2018 zapísané medzi kultúrne dedičstvo podpolianske drevené vyrezávané kríže a podpolianske rozkazovačky.
Betlehemci sú podpolianskou interpretáciou betlehemských pastierov, ktorým podľa Lukášovho evanjelia anjel zvestoval novinu narodenia Ježiša Krista a oni sa mu ako prví išli pokloniť.