ZVOLEN. Jarné počasie doplnené plusovými teplotami láka ľudí do prírody. To isté teplo však prebúdza aj kliešte. Ich výskyt je na území Slovenska už niekoľko rokov mimoriadne vysoký.
Vlani epidemiológovia zaznamenali najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov.
Závažným ochorením sa človek môže nakaziť aj bez toho, aby si malého čierneho pasažiera priniesol z prírody. Napríklad v predminulom roku dvadsať percent prípadov kliešťovej encefalitídy nespôsobili priamo kliešte.

„Počet prípadov kliešťovej encefalitídy presiahol za minulý rok číslo 200, ktoré bolo naposledy prekročené v roku 1960,” pripomína lekárka Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Rastúci trend podľa nej súvisí pravdepodobne s klimatickými zmenami. Kliešte neobľubujú sucho a horúco, preto sa posúvajú smerom na sever a do vyšších nadmorských výšok.
Čo sa dozviete
- V ktorých okresoch bol vlani najvyšší výskyt kliešťovej encefalitídy
- V ktorých okresoch ju spôsobili prevažne kliešte a v ktorých to neboli kliešte
- Ako správne vybrať kliešťa
- Aká je účinná prevencia
- Ktoré bylinky odpudzujú kliešte
V minulosti vykazovali najvyššiu chorobnosť kliešťovej encefalitídy oblasti Považia a Trenčianskeho kraja. Od roku 2015 je najvyššia chorobnosť kliešťovej encefalitídy hlásená v Banskobystrickom a Žilinskom kraji.
V roku 2022 oba kraje pokryli dve tretiny celkového počtu prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku; 33 percent prípadov evidovali v Banskobystrickom kraji, 32 percent v Žilinskom kraji.