ZVOLEN. Parkinsonovou chorobou trpí podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie viac ako 10 miliónov ľudí na celom svete a odhaduje sa, že v nasledujúcich rokoch sa ich počet bude neustále zvyšovať.
Na Slovensku žije približne 15-tisíc Slovákov s diagnostikovanou Parkinsonovou chorobou. Postihuje pacientov po 60. roku života, jej výskyt sa zvyšuje so stúpajúcim vekom. Zasahuje rovnako mužov aj ženy a zriedka sa môže vyskytnúť už pred štyridsiatkou.
„Parkinsonova choroba je neurodegeneratívna choroba. Bohužiaľ, vo veľkej väčšine prípadov nevieme, čo ju skutočne spôsobuje,“ hovorí Ján Necpál z Centra pre liečbu parkinsonizmu a extrapyramídových porúch nemocnice vo Zvolene.
Okrem parkinsona sa lekár špecializuje na poruchy spojené s mimovoľnými pohybmi, neovládateľnými vôľou.
„Pravdepodobne ide o komplex viacerých faktorov na biochemickej a bunkovej úrovni, ktoré vedú k spusteniu neurodegeneratívneho procesu. Tieto zmeny môžu urýchliť niektoré situácie, ako je úraz alebo operácia s celkovou anestéziou. Takýchto prípadov je však málo. A iba v malom percente dokážeme vystopovať dedičný faktor,“ vysvetľuje.