ZVOLEN. Technická univerzita vo Zvolene sprístupnila kolorovanú historickú ortofotomapu, ponúkajúcu jedinečný pohľad na históriu územia Slovenska.
Mapa umožňuje skúmať dynamiku zmien krajiny, rozšírenie a štruktúru pôvodných lesných porastov, premeny miest, obcí, dopravnej infraštruktúry, historické a kultúrne pamiatky či identifikovať staré vlastnícke hranice.
"Mapa je osožná nielen ako študijný a podkladový materiál pre vedecko-výskumné projekty, ale aj ako bohatý materiál na výučbu či zdroj pútavých informácií pre širokú verejnosť," uviedol hovorca univerzity Lichý s tým, že už pôvodná čierno-biela historická ortofotomapa je zaujímavým pohľadom do minulosti.
Zachytáva územie Slovenska pred kolektivizáciou poľnohospodárstva a intenzívnou industrializáciou po ukončení druhej svetovej vojny. "Možno v nej vidieť, ako kedysi vyzerali centrá miest, mozaiku malých políčok v okolí obcí, staré toky riek s meandrami, zaniknuté obce pod vodnými priehradami, tajchy, lesné železnice, ako aj rozostavané domy, cesty, železnice, priehrady a továrne," vymenoval.
Súdobá technológia umožňovala vytvárať len čierno-biele letecké snímky. Farby dovoľujú spoľahlivejšie rozpoznať objekty na ortofotosnímke a nájsť mnohé podrobnosti. Na univerzite takto pod vedením docenta Milana Koreňa upravili viac ako 10-tisíc mapových listov v mierke 1:5000, čo si vyžiadalo opakovane spracovať terabyty údajov a tisíce hodín počítačového času.
Univerzita kolorovala historickú mapu, vyhotovenú na základe leteckých snímok z archívu Topografického ústavu plukovníka Jána Lipského v Banskej Bystrici. Letecké snímkovanie prebiehalo postupne a vo viacerých etapách. V niektorých oblastiach sú tak k dispozícii letecké snímky už z roku 1935, pre niektoré pohraničné územia sú letecké snímky až zo začiatku tohto storočia.
