DETVA. Banskobystrický kraj už pozná tímy, ktoré povedia, ako by malo vyzerať nové Centrum tradičnej kultúry v Detve. Do urbanisticko-architektonickej súťaže sa prihlásilo pätnásť architektonických ateliérov a tímov z celého Slovenska.
Z nich hodnotila odborná porota štrnásť, splnili podmienky zadania. Do druhého kola vybrala piatich, čo je najvyšší možný počet, podľa súťažných podmienok mohli postúpiť traja až piati účastníci.
Päť účastníkov
„Ide o Hubinsky atelier, architekti Šercel Švec, 2021, Alexy & Alexy a Totalstudio,“ informoval sekretár súťaže Martin Daniš, riaditeľ odboru verejného obstarávania a investícií Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Rozhodovanie poroty nebolo vôbec jednoduché, dvanásť z pätnástich ateliérov bolo minimálne nominovaných na prestížne ceny za architektúru. Prihlásila sa naozaj slovenská špička, z čoho máme obrovskú radosť,“ povedal Jaroslav Černák, riaditeľ Podpolianskeho osvetového strediska vo Zvolene.
Centrum tradičnej kultúry, ktoré dnes pôsobí v priestoroch detvianskeho domu kultúry, je pobočkou osvetového strediska.

„Kritériá, na základe ktorých porota predložené portfóliá posudzovala, sa týkali predovšetkým kvality a relevancie realizovaných architektonických diel účastníka súťaže. Zaujímavejšie sa javili portfóliá, ktoré vo väzbe k predmetu súťaže prezentovali kvalitné verejné budovy a funkčné verejné priestory, ideálne vzájomne prepojené,“ uviedol v zápise predseda poroty, banskobystrický architekt Martin Paulíny.
S rešpektovaním histórie
Celkom nový areál v historickej časti Detvy by mal slúžiť ako kancelárske, workshopové a výstavné priestory s tanečnou sálou s javiskom, dielňami a ubytovacími kapacitami s príslušenstvom. Architektonicky by mal citlivo vyplniť priestor medzi existujúcou zástavbou, rešpektovať historicky utváraný typ zástavby a zohľadňovať špecifické znaky ľudového staviteľstva regiónu.
„Mala by to byť stavba atraktívna, reprezentujúca svoju dobu, ale zároveň ekologická, s nízkymi prevádzkovými nákladmi a využitím obnoviteľných zdrojov energie,“ konkretizovala zámer Hana Kasová, členka poroty a vedúca oddelenia územného plánovania BBSK.
„Súčasťou areálu by mali byť aj opatrenia súvisiace s adaptáciou na zmeny klímy; vsakovanie zrážkových vôd na mieste, čo najvyšší podiel zelene, možnosť tienenia exteriérových pobytových priestorov a ochrana interiérov pred prehrievaním v letnom období,“ doplnila.

V uplynulých dňoch si vybraté architektonické kolektívy prehliadli lokalitu, členovia poroty a zástupcovia kraja im detailne predstavili zadanie a aktivity Podpolianskeho osvetového strediska a princípy ľudového staviteľstva na Podpoľaní v priebehu minulých storočí.
Približne o mesiac by už mali účastníci predstaviť rozpracované návrhy. Finálne hodnotenie má byť koncom júna.