ZVOLEN. Šľahajúce plamene a hustý čierny dym bolo vidieť zďaleka, hasiči s požiarom lesa bojovali tri dni.
Išlo o najväčší požiar v Banskobystrickom kraji za uplynulé roky, ktorý vznikol v dôsledku vypaľovania trávy. Prípad sa stal vlani v marci v katastri podpolianskej obce Horný Tisovník.
Banskobystrická environmentálna polícia po roku vyšetrovanie prípadu ukončila a prokurátorovi navrhla podať obžalobu na obvineného 70-ročného M. P. z okresu Zvolen pre trestný čin ohrozenia a poškodenia životného prostredia.
„Od centra obce je to miesto pomerne ďaleko, za kopcom, ale aj spoza neho sme požiar videli,“ povedal starosta Horného Tisovníka Ján Kľuka.
Je to na polosamote, okrem lesa požiar zasiahol aj susedovu hospodársku budovu.
„Spomínam si, pán nám volal, že od požiaru sa chytil ďalší porast, že čo má robiť. Hneď sme volali hasičov a utekali na miesto. Hasiť nám pomáhali aj kolegovia z Detvianskej Huty,“ dodal.
Čo si prečítate
- Ako sa požiarmi trávnatých porastov mení všetko živé na popol,
- prečo je vypaľovanie trávy špecifikum Podpoľania,
- či je trend vypaľovania aspoň trochu na ústupe,
- či ide o fenomén starších ľudí, alebo aj mladších,
- alternatívne možnosti, ako sa zbaviť „starej“ trávy,
- prehľad požiarov a škôd spôsobených za uplynulých sedem rokov,
- ako dnes vyzerá les zasiahnutý požiarom v Hornom Tisovníku.
Muž pri čistení pozemku okolo svojho rodinného domu zapálil suchú trávu pri drevenom plote. Oheň sa nekontrolovane rozšíril aj na okolité pozemky.
„Požiar zasiahol územie s rozlohou 44 hektárov v lokalitách Horný Tisovník a Dolný Tisovník, ktoré sa nachádzajú v prvom stupni ochrany prírody a krajiny,“ objasnila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Pri požiari zhorela strecha na susedovej hospodárskej budove a tri kosačky, ktoré v nej mal.

„Oheň zničil aj mladý lesný porast a zasiahol chránený biotop európskeho významu - bukové kvetnaté lesy. K rozsiahlejším škodám na životnom prostredí nedošlo len vďaka rýchlemu zásahu hasičov, ktorí požiar uhasili,“ doplnila Bárdyová.