Zabrániť sa jej nedá, má genetickú bázu, odborníci ju však vedia spoľahlivo diagnostikovať. Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré pacientom dokáže riadne znepríjemniť život.
V mnohých krajinách je 21. február označovaný ako Deň bez obilia. Počas neho by sme sa mali vzdať jedál, ktoré obsahujú obilie. So zámerom vyjadriť spolupatričnosť ľuďom, ktorí sú dennodenne nútení vylúčiť túto potravinu zo svojho jedálnička.

Len na Slovensku trpí celiakiou jeden z 250 ľudí. „Celiakia nie je jedinou formou neznášanlivosti lepku. Dodržiavaním stravovacích návykov však dokážu celiatici žiť plnohodnotný život,“ hovorí lekár Július Baláž z krupinskej nemocnice, ktorá je súčasťou nemocnice vo Zvolene.
V článku sa dočítaje aj
- kedy a ako sa zvykne celiakia prejavovať,
- aké tri formy ochorenia rozlišujeme,
- čo môže spôsobiť neliečená celiakia,
- kedy sa odporúča zaradiť deťom do stravy lepok.
V dvoch životných dekádach
Celiakia je imunitná reakcia na konzumáciu lepku, proteínu nachádzajúceho sa v pšenici, jačmeni a raži, niečo menej ho obsahuje aj ovos. Je to v skutočnosti autoimunitná choroba u geneticky predisponovaných ľudí.

„Ak máte celiakiu, konzumácia lepku spúšťa imunitnú odpoveď vo vašom tenkom čreve. V priebehu času táto reakcia poškodí výstelku tenkého čreva a bráni mu absorbovať niektoré živiny. Nejde o alergiu, jej patogenéza je odlišná, ale nejde ani o potravinovú intoleranciu, pretože je sprostredkovaná imunitným systémom a jej pôvod nie je metabolický,“ vysvetľuje Baláž.