KRUPINA. V Múzeu A. Sládkoviča v Krupine vystavujú fotografie a trojrozmerné predmety, spájajúce sa s témou smrti a pochovávania. Výstava obsahuje takmer 30 exponátov a viac ako 15 panelov s fotografiami.
Približuje históriu pochovávania a ukazuje rôznorodosť a tiež umeleckú krásu náhrobníkov. Sú zdobené symbolickými námetmi – rytím alebo reliéfom.
Z trojrozmerných predmetov sú to kríže pochádzajúce zo šľachtickej hrobky Plachých. Niektoré predmety darovala múzeu krupinská rímskokatolícka farnosť.
„Od 18. storočia prišlo do platnosti nariadenie o pochovávaní mimo mesta. Začal byť kladený dôraz na individuálny charakter miesta posledného odpočinku. Tak sa cintorín stal akousi knihou o zosnulom – knihou o obyvateľstve,“ povedala odborná referentka múzea Janka Fertšeková.
„Cintorín nám teda vie veľa napovedať o jeho zvykoch či vkuse,“ dodala.
Stále sa na ňom nachádza množstvo umelecky či historicky vzácnych náhrobníkov. Ich počet sa však postupne zmenšuje. Niekde sa pod ich zánik podpísal zub času, niekde sa pod stratu podpísal vandalizmus a o ten nie je núdza ani v Krupine.
Formou fotografie chce múzeum zachovať a tiež ukázať, že aj na cintorínoch sa dá nájsť veľa kvalitnej, umeleckej práce. V Krupine sa nachádzajú zväčša kamenné náhrobníky. Drevené sa v tomto meste vyskytovali veľmi málo. Boli skôr doménou dedinského prostredia. V Krupine to veľkej miere boli železné kríže, niekedy aj s ohrádkami.
Kritériom pre zaradenie náhrobníkov na výstavu bol ich umelecko-historický význam. Každý náhrobník nesie v sebe židovskú alebo kresťanskú symboliku. Častými motívmi sú vŕby, kalich a na židovskom cintoríne napríklad ruky alebo krčah.
Najstarší náhrobník v starom krupinskom cintoríne pochádza z 18. storočia. Ide o kamennú stélu s trojuholníkovým štítom, v ktorom je vystupujúci reliéf planúceho srdca. Ukončený je kamenný krížom s vystupujúcim reliéfom ukrižovaného Krista a nápisovou páskou.
Najmladšie náhrobníky použité na výstave sú približne z polovice 20. storočia. „Neskôr už náhrobníky prestávajú mať individuálny charakter v zmysle umeleckého cítenia,“ doplnila Fertšeková.
Okrem náhrobníkov sú vystavené obrazy, kameninové svietidlo z hrobky Plachých, pohrebné rúcho, pohrebné zástavy, manipul či prikrývky na kalich.
Múzeum pripravuje aj večernú prehliadku výstavy, konať sa má v marci.
Autor: Jozef Golian