Závažnosť osýpok niektorí ľudia bagatelizujú. Je to aj z dôvodu, že na Slovensku sa objavuje len niekoľko prípadov ročne. V tomto roku potvrdili osýpky zatiaľ dvom deťom z Bratislavy, jedno malo deväť mesiacov, druhé dva roky.
Posledná lokálna epidémia postihla pred piatimi rokmi Michalovce, výraznejšie ustupovať začala po piatich mesiacoch. Viaceré deti potrebovali infúznu a podpornú liečbu.
Na celom svete podľahlo osýpkam pred piatimi rokmi 140-tisíc infikovaných. Zomierajú na ne najmä ani nie päťročné deti.
Nakaziť sa však môžu aj dospelí s nízkou hladinou protilátok, ktorí prišli s infikovanými do kontaktu. Najzávažnejší priebeh ochorenia majú pritom okrem detí do troch rokov aj dospelí.
Nedávne dva nové prípady výskytu osýpok vyvolávajú aj otázku, či viete, či máte dosť protilátok proti osýpkam. V sérii otázok a odpovedí to pripomína Martina Pavliková, hovorkyňa zvolenskej nemocnice.

Mnohí si ochorením prešli v detstve, v dospelosti ho zľahčujú. Prípadne prekonali podobné, ale menej závažné ovčie kiahne, ktoré si v dávnych spomienkach môžu zamieňať s osýpkami. Prečo sú osýpky rizikovým ochorením?
Ich závažnosť spočíva podľa hygienikov najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému.
Aj bez vedľajších komplikácií je však ochorenie nepríjemné. Sprevádza ho nádcha, bolesť hrdla, svalov, kašeľ či vysoké horúčky. Rozsiahle kožné vyrážky sa objavujú po celom tele a často pretrvávajú aj týždeň.
Inkubačná doba osýpok sa pohybuje v rozmedzí 7 až 21 dní, ak sa teda nakazíte, je možné, že prvé príznaky sa dostavia až po troch týždňoch.
Čo si prečítate:
- Prečo by sme osýpky nemali podceňovať,
- ako sa liečia,
- do akej miery pomôže očkovanie,
- aká je aktuálna zaočkovanosť detí na Slovensku proti osýpkam,
- v akých prípadoch hrozí riziko nedostatočnej imunity,
- ako môžete zistiť, či máte dosť protilátok proti ochoreniu?
Na Slovensku prípadov osýpok nie je veľa, prečo by sme ochorenie nemali podceňovať?
Za vznik osýpok je zodpovedný vírus morbillivirus, preto sú osýpky často označované aj ako morbilli. Je veľmi nákazlivý a prenáša sa kvapôčkami. Infikovaný ho uvoľňuje do vzduchu hlavne pri kýchaní, kašľaní, ale aj pri rozprávaní.
Tekuté čiastočky sa usadzujú aj na povrchoch predmetov, kde prežijú približne dve hodiny. Nakaziť sa preto môžeme aj cez kľučku na dverách, ak sa neskôr dotkneme tváre či úst. Vstupnou bránou pre vírus sú totiž dýchacie cesty a očné sliznice.