ZVOLEN. Komediálne ladený text súčasného nemeckého dramatika Maria von Mayenburga s význačným názvom Perplex sa stal predlohou pre novú inscenáciu Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene. Premiéru hry Domov uvedie divadlo 16. decembra.
Marius von Mayenburg patrí medzi najúspešnejších a najhrávanejších nemeckých dramatikov súčasnosti. Po jeho textoch s obľubou siahajú divadlá po celej Európe a ani v slovenskom kontexte nie je novou tvárou.
Text hry Perplex však zvolenské divadlo uvádza v slovenskej premiére. Preklad pre jeho potreby pripravil režisér a prekladateľ Lukáš Brutovský. Slovník cudzích slov vysvetľuje perplex pojmami bezradný, popletený, zmätený.

Žánrovo špecifická predloha sa venuje témam súčasných tridsiatnikov, ktorí sú často zmätení rovnako sami zo seba, ako aj zo sveta, ktorý ich obklopuje. „Sled situácií, ktoré sa akoby rodili jedna z druhej, je priznane divadelným spektrom mnohých osobných, politických, ale aj filozofických otázok, v ktorých sa aj v 21. storočí neustále strácame,“ približuje lektorka dramaturgie Barbora Cannerová.
„Vrstevnatá výstavba inscenácie a jej spletitá štruktúra dômyselne budujú divadelnú ilúziu, aby ju následne v ďalšom kroku mohli vždy obrátiť naruby a obnažiť jej skryté základy. Je akýmsi hravým divadlom na divadle, nad ktorým však postavy často strácajú kontrolu,“ hovorí.
(Seba)ironickú analýzu spoločnosti pripravuje pre zvolenské divadlo hosťujúci tvorivý tím; režijno-dramaturgický tandem Ján Luterán a Miro Dacho. Ján Luterán je predstaviteľom mladej generácie režisérov, ktorí inklinujú k súčasným divadelným trendom, novej dráme a autorskému divadlu.
„Nielen táto, ale aj ďalšie z jeho réžií sú dôkazom jeho originálnej poetiky a svojbytného humoru. Vyznačuje sa širokým tematickým i formálnym záberom, no najmä osobitou iróniou, cez ktorej optiku s obľubou reflektuje aj tie najvážnejšie námety. V Perplexe sú nimi najmä komplikované vzťahy, hľadanie stratenej identity, presah ideológií do reálneho života, sexualita či neschopnosť otvorenej komunikácie,“ dodáva Cannerová.
Inscenácia podľa nej cieli na divákov, ktorí sa radi nechávajú unášať na vlne netradičných foriem i názorov, prelamovania tabu a civilného herectva a realitu zvyčajne reflektujú so sarkastickým nadhľadom.
Napriek svojej rozmanitosti a rozsahu stojí jej dej len na štyroch protagonistoch, ktorými sú Mária Knoppová, Katarína Rozkošová, Richard Sanitra a Juraj Smutný.
