ZVOLEN. Divadlo J. G. Tajovského čaká 23. októbra premiéra rodinnej rozprávky Zázračná cesta králika Eduarda. Príbeh inšpirovaný knihou americkej spisovateľky Kate DiCamillo opisuje králikovo dobrodružné putovanie za strateným domovom.
„Dojemný príbeh o malej porcelánovej hračke prehovára rovnako k detským aj dospelým divákom. Citlivo podnecuje k zamysleniu o hodnotách priateľstva, rodiny a medziľudských väzieb, ktoré tvoríme,“ hovorí dramaturgička Barbora Cannerová.
„Po Pom pomových rozprávkach sa tentoraz divadlo zameriava aj na staršie deti a komunikuje s nimi o témach prekonávania prekážok, prijatia a vzájomnej pomoci,“ objasňuje.
Králik Eduard je obľúbenou hračkou malej Alice. Dievča ho neustále rozmaznáva a zahŕňa láskou a pozornosťou. Malý králik si užíva rozmarné radosti života v domácnosti rodiny Tulaneovcov. Svoje šťastie si však veľmi neváži a všetko okolo seba považuje za absolútnu samozrejmosť. Až dokým mu nevinný výlet na zaoceánskej lodi neobráti život celkom hore labkami.
Pod baladické hudobné kulisy sa svojím typickým rukopisom podpísal hudobník Martin Geišberg. Séria rozmanitých prostredí a situácií, s ktorými sa na svojej ceste za šťastím musí Eduard potýkať, je vykreslená hravým hereckým výkonom hlavného protagonistu Daniela Výrostka.
„Cesta ako charakteristický motív inscenácie odzrkadľuje najmä vnútornú premenu malého králika. Mnohé útrapy a lúčenia, ale najmä bytostne ľudskí priatelia menia jeho porcelánové srdiečko a Eduard začína lepšie chápať, čo je pre neho skutočne dôležité a čo znamená mať niekoho úprimne rád,“ približuje Cannerová.
V znamení motta Domov sa v divadle nesie celá aktuálna sezóna. „Pripravované inscenácie ho reflektujú nielen ako vymedzený priestor, ale najmä v symbolickej rovine pocitov. Domov ako bezpečné miesto, kam sa pravidelne vraciame, kde sme prijímaní, domov ako istota a zázemie. A domov ako miesto spoločných, aj divadelných zážitkov,“ vysvetľuje.