DETVA. Drevený vyrezávaný stĺp, ktorý je vo vstupných priestoroch Podpolianskeho múzea v Detve, zrekonštruovali do podoby, ktorá identicky odzrkadľuje jeho pôvodný stav.
Dielo s motívmi detvianskej ľudovej kultúry obnovil sochár Ján Filo. „Akémukoľvek zásahu predchádzal výskum,“ priblížil práce reštaurátor s tým, že postupne odstránil sekundárne zásahy na stĺpe.
Tiež doplnil a zrekonštruoval chýbajúce a poškodené časti, tmelil, retušoval a zjednotil farebnosť diela. „Nakoniec som stĺp ošetril povrchovou úpravou včelím voskom v toluéne,“ dodal Filo.
V 30. rokoch 20. storočia dal stĺp zhotoviť vtedajší hlavný notár Jozef Rovný. Zámerom bolo stabilizovať strop v hale a zároveň ju dotvoriť v duchu tradícií, informovala TASR.
„S objednávkou oslovil majstrov, bratov Jána a Jozefa Fekiačovcov, výrobcov drevených vyrezávaných krížov z Detvy,“ povedala pre TASR vedúca múzea Renata Babicová.
S finančnou podporou kraja
Budova, v ktorej sídli Podpolianske múzeum, patrí k historicky najstarším a dodnes zachovaným architektonickým budovám mesta. Múzeum uvádza, že hoci sa v nej vystriedalo viacero inštitúcií, stĺp pretrval.
Jeho kompletnú rekonštrukciu financovali z podpory Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie vo výške viac ako 5300 eur.
Ďalších 600 eur do realizácie projektu vložilo mesto Detva ako zriaďovateľ Podpolianskeho múzea.

Okrem novej exteriérovej expozície ponúka múzeum aj stálu výstavu, ktorá priláka vizuálne aj zvukom. Je výsledkom zhromažďovania hudobných nástrojov z prestížnej celoštátnej súťaže výrobcov Instrumentum Excellens Folklórnych slávností pod Poľanou v rokoch 2001 – 2020.
Expozíciu tvorí viac ako 118 nástrojov od 47 renomovaných súčasných výrobcov z celého Slovenska. Dominuje 22 originálnych fujár, každá s jedinečným zvukom a v unikátnom umeleckom prevedení.
Stály charakter má aj expozícia o valaskej kultúre na Podpoľaní, výstava o vígľašskom panstve a o živote prvého slovenského námorného kapitána Júliusa J. Thurza, rodáka z Detvy.
Furmi, zdobené ženské zástery
Aktuálna krátkodobá výstava nesie názov Furmi a predstavuje výzdobu ženských záster na Podpoľaní v 1. polovici 20. storočia.
„Tvorí ju zaujímavá kolekcia zdobených záster, niektoré sú doplnené aj o sukne z toho obdobia. Zapožičané sú zo súkromných zbierok a časť pochádza zo zbierkového fondu Podpolianskeho múzea,“ objasnila vedúca múzea Renata Babicová.
Súčasťou výstavy sú dobové fotografie i trojrozmerné predmety s ukážkou techniky výšivky krivou ihlou.
„Na vernisáži sme uviedli rovnomenný katalóg, ktorý okrem dobových fotografií záster názorným spôsobom približuje precízne prekreslené typy a ornamentiku vybraných vzorov výšiviek,“ dodala Babicová.
Katalóg tak podľa nej vypĺňa chýbajúci metodický materiál pre súčasné i budúce vyšívačky.