BUDČA. Život v úseku rieky Hron, ktorý vlani postihla havária na bioplynovej stanici v Budči, sa napriek opatreniam stále nepribližuje k pôvodnému stavu.
Poukazuje na to séria odborných ichtyologických prieskumov, ktoré počas letných mesiacov na vybraných prítokoch rieky robili pracovníci Štátnej ochrany prírody, Slovenského vodohospodárskeho podniku aj zástupcovia Slovenského rybárskeho zväzu.
Odborníci na vodnú ichtyofaunu podrobne skúmali prítoky Kľak, Jasenica a Lutilský potok. Ide o lokality, ktoré patria medzi významné neresiská rýb v úseku Hrona.
„Predbežné výsledky prieskumov hovoria o výraznom dosahu bariér na týchto tokoch, vybudovaných v bezprostrednej blízkosti ich ústia do rieky Hron. Zaznamenali sme pokles druhovej pestrosti aj početného zastúpenia rýb nad migračnými bariérami, ktorý na niektorých lokalitách dosahoval úroveň až 50 percent,“ informoval hydrobiológ Štátnej ochrany prírody Juraj Hajdú.
Ochranári preto poukazujú na nevyhnutnú potrebu funkčného spriechodnenia týchto tokov, a to tak, aby bola umožnená migrácia rýb. „V prípade, že migračnú bariéru nie je možné odstrániť priamo, navrhujeme budovanie priechodov či rybovodov,“ dodáva Hajdú.
Počas letných prieskumov na monitorovaných úsekoch zaznamenali aj výskyt chránených druhov rýb európskeho významu, akou je napríklad mrena karpatská alebo lopatka dúhová.
„Z druhov, na ktoré sa vzťahujú špecifické podmienky ochrany, bola zaznamenaná napríklad ploska pásavá, podustva severná či nosáľ sťahovavý. Z ďalších druhov rýb sa bežne vyskytovali jalec hlavatý, hrúz tuponosý, čerebľa pestrá a slíž severný,“ ozrejmuje Hajdú.
Prieskum na rieke Hron bude pokračovať. Ukáže tiež, do akej miery tohtoročné výsledky monitoringu ovplyvnili extrémne suché letné mesiace.
