Kniha môže byť aj vaša, ak sa zapojíte do našej súťaže. Súťažné podmienky sú jednoduché, nájdete ich na konci článku.
ZVOLEN. „Aby kniha hojila duše smiechom,“ komentuje Ondrej Kalamár názov novej knihy Drobnosti flajstrov. Flajstre sú totiž hovorovo liečivé náplasti na ranu.
Kniha prináša výber z aforizmov Ondreja Kalamára zozbieraných za posledné tri roky spoločne s kresbami významného slovenského výtvarníka Fera Liptáka v edícii Dvaja v jednom.
V tejto edícii už vyšli spoločne napríklad Ján Štrasser s Bobom Perneckým, Rasťo Piško s Petrou Štětinovou Goldflamovou či Pavel Vilikovský s Mirom Cipárom.
„Túto knihu zostavil vydavateľ a editor Peter Chalupa. A odviedol skutočne výbornú prácu, preto sme ho spoločne s Ferom Liptákom označili za tretieho autora knihy,“ hovorí Kalamár.
Súhlasil skôr, ako sa stretli
Pre literáta Ondreja Kalamára a výtvarníka Fera Liptáka je to prvá spolupráca. Začala sa skôr, ako sa prvý raz stretli.
„Po prvotnej spolupráci s Petrom Chalupom na antológii slovenských aforistov Aforisti – a fór istý mi Peter ponúkol vydanie zbierky aforizmov v uvedenej edícii. Pri posedení v bratislavskej kaviarni sme hľadali, kto by sa ku mne hodil,“ spomína Kalamár.
„Ako prvé padlo meno Fera Liptáka, ale Peter ma hneď schladil, že už mu ponúkal spoločnú knižku s dvomi autormi, ale Fero odmietol,“ dodáva.
Peter Chalupa sľúbil, že to predsa len skúsi. Už na druhý deň volal Ondrejovi Kalamárovi, že hovoril s Ferom Liptákom a ten vraj okamžite súhlasil.
„Pre mňa to bolo veľké prekvapenie, lebo dovtedy sme sa s Ferom nikdy nestretli a netušil som, že o mne vôbec niečo vie. Pri prvom stretnutí sme sa hneď dohodli na forme obrázkov a aj na tom, že nebudú tvorené priamo na aforizmy. A výsledok je už prácou Petra Chalupu a sme s ním veľmi spokojní,“ poznamenáva.
Kontrola cestovných lístkov
Krátko po vydaní Drobností flajstrov vyšiel Ondrejovi Kalamárovi román Kontrola cestovných lístkov.
„Sprvu som chcel dej románu umiestniť do neutrálneho prostredia, ale v priebehu písania som sa napokon rozhodol, že ho umiestnim tam, kde som skutočne bol, to znamená hlavne do Zvolena, ale napríklad aj Hriňovej, kde som trávieval prázdniny, a do Žiliny, kde som študoval,“ ozrejmuje.
Román však nie je autobiografiou a kniha je pre čitateľov bez regionálneho obmedzenia, pretože mapuje minulú dobu od päťdesiatych rokov.
„Ale Zvolenčania v nej nájde aj bonus; kapitolu o zvolenskom korze, kde spomínam napríklad aj vtedajšiu známu postavičku Marciho,“ prezrádza autor.