
Až po zverejnení informácie, že z konkrétnej výzvy z roku 2018, na opravu ciest za dvadsať miliónov eur Banskobystrický kraj doteraz vyčerpal nulu, sa Lunter mladší rozhýbal a narýchlo organizuje odovzdanie staveniska na jeden zo spomenutých úsekov ciest. To však nič nezmení na tom, že do konca tohto roka sa na týchto úsekoch nepreinvestujú žiadne reálne peniaze. Župan Lunter tým de facto priznal svoje zlyhanie, ale aspoň sa o tento problém začal zaujímať.
Oveľa intenzívnejšie ako vlastné PR akcie by však mal riešiť fakt, že Banskobystrický kraj má najnižšiu úspešnosť schvaľovania pri predložených projektoch z európskych fondov spomedzi všetkých krajov na Slovensku. Každý druhý projekt, ktorý predložil Banskobystrický kraj bol odmietnutý. Navyše veľa z už schválených projektov je pozastavených, čo župan Lunter ani len nespochybňuje.
Rovnakým problémom je aj to, že pri predkladaní žiadostí o grant z európskych fondov pri prepočte na jednu organizáciu kraja patrí Banskobystrický kraj medzi tie najmenej aktívne kraje na celom Slovensku. Vinou manažérskych zlyhaní pri získavaní eurofondov príde Banskobystrický kraj o milióny eur, ktoré mohli byť použité na opravu škôl, ciest alebo domovov sociálnych služieb.
„Ak Lunter mladší tvrdí, že klamem o eurofondoch, Banskobystrický kraj je pri čerpaní úspešný a Lunterovci sa nemajú za čo hanbiť, tak vyzývam Luntera mladšieho na verejnú diskusiu o využití eurofondov. Minulý týždeň som upozornil na fakt, že Banskobystrický kraj má zastavené eurofondové projekty na výstavbu ciest za približne dvadsať miliónov eur. Župan Luntner tento fakt nepoprel, ale snaží sa zmiasť ľudí číslami o celkovom čerpaní. V skutočnosti však náš kraj patrí medzi najmenej aktívne a predovšetkým najmenej úspešné kraje v čerpaní eurofondov. Trvám na tom, že náš kraj prichádza neschopnosťou rodinného klanu Lunterovcov o milióny eur, ktoré sa nestihnú vyčerpať. Náš župan by sa mal za svoje zlyhanie ospravedlniť a nie zavádzať ľudí o tom, ako kraj čerpá peniaze,“ povedal kandidát na predsedu BBSK Adrian Polóny.
Organizácie Banskobystrického kraja o eurofondy ani len nežiadajú, lebo nevedia pripraviť projekty. Ak porovnáme, koľko žiadostí o pridelenie eurofondov predložili organizácie Banskobystrického kraja zistíme, že jedna organizácia predložila v priemere iba jeden eurofondový projekt. To je spolu s Nitrianskym krajom najhoršie číslo z celého Slovenska.
Ak už aj niektorá z organizácií BBSK o eurofondy požiadala, mala obrovský problém tieto projekty obhájiť. Úspešnosť projektov BBSK je iba 46 percent a Banskobystrický kraj je jediný kraj na celom Slovensku, ktorý má úspešnosť nižšiu ako 50 percent. Len pre porovnanie, najlepší sú v Trenčíne, ktorým schvália tri štvrtiny všetkých projektov. Úspešnosť eurofondových projektov, ktoré predkladá samotná župa je mizerných 47 percent. Znova ide o najhorší výsledok spomedzi všetkých krajov. O viac ako desať percent za druhým najhorším a o takmer polovicu horší ako najlepší kraj.
„Župan Luntner zámerne nehovorí o celkových číslach a všetkých projektoch, ale vyberá si iba tých pár, ktoré sa im na veľa pokusov podarilo predložiť a schváliť. Jeho celkový výkon je však katastrofálny", dodal Adrian Polóny.


Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf
Objednávateľ: PhDr. Adrian Polóny, Jelšová 1611/26, Banská Bystrica
Dodávateľ: Petit Press a.s., Lazaretská 12, Bratislava
Čítajte viac: https://mybystrica.sme.sk/c/22984921/adrian-polony-banskobystricky-kraj-potrebuje-investicie-viziu-a-zmenu.html