ZVOLEN. Máj sa niesol pre Základnú školu Hrnčiarska vo Zvolene v znamení medzinárodného projektu Erasmus+ Healthy Europe – Zdravá Európa.
Projekt bol zameraný na podporu, upevňovanie a zveľaďovanie fyzického a hlavne mentálneho zdravia žiakov v škole, ale aj mimo nej. Čiže, v dnešnej dobe, téma nadmieru aktuálna. „Cieľom všetkých aktivít bolo ukázať žiakom, ako tráviť voľný čas zmysluplne plnohodnotne, ale aj zábavne,“ prezradila jedna z členiek projektu Healthy Europe – Zdravá Európa a učiteľka ZŠ Hrnčiarska Patricia Valentínová.
Búranie predsudkov, ale aj muzikoterapia
Najskôr v úvode mája v rámci projektovej mobility navštívili žiaci zvolenskej školy Hrnčiarska Fínsko, aby sa potom o ďalšie dva týždne práve na Slovensku vo Zvolene uskutočnila záverečná mobilita. Z Fínska pricestovali tri učiteľky a osem žiakov, z Portugalska dve učiteľky a päť študentov.

ZŠ Hrnčiarska ako hlavný koordinátor pripravil spoločne so svojimi partnermi pre účastníkov projektu vskutku bohatý program. Počas úvodného dňa návštevy Fínov a Portugalcov na Slovensku najskôr absolvovali zážitkové vyučovanie v Tropical World Zoo – prvej kontaktnej zoo plazov na Slovensku.
Popri odbornom a zároveň zábavnom vzdelávaní a búraní predsudkov o týchto tvoroch v anglickom, ale aj slovenskom jazyku zažili všetci kopec zábavy, zároveň sa mohli dotknúť viacerých exotických tvorov a dokonca sa mohli s nimi aj odfotiť. A ktovie, táto návšteva možno niekoho zbavila panického strachu z hadov či iných plazov... Po tomto zážitku smerovali kroky členov projektu na dominantu Zvolena – Pustý hrad.

Počas druhého dňa mali všetci na programe tvorivé aktivity v priestoroch ZŠ Hrnčiarska, neskôr v Stĺpovej sieni Zvolenského zámku a na záver im Miro Randuška na nádvorí Zvolenského zámku predviedol v rámci muzikoterapie, že hudba je skvelý nástroj na relaxáciu a podporu mentálneho zdravia. Fínom, Portugalcom i Slovákom sa táto aktivita tak páčila, že po jej skončení ostali sedieť na svojich miestach a čakali, čo sa bude diať ďalej.
Hľadanie pokladov či skúška odvahy
Tretí deň strávili účastníci programu Healthy Europe – Zdravá Európa deň v historickej Banskej Štiavnici a zážitkové vyučovanie v Krištáľovom kameňolome, kde sa žiaci v outdoorovom prostredí plnom zelene dozvedeli množstvo informácií o geológii a mineralógii. Čerešničkou na torte bolo hľadanie vlastných minerálov.

Nasledujúci deň si účastníci projektu vychutnali aktivity v športovom areáli na Stožku. Lanový park preveril odvahu a schopnosť zdolávania prekážok tínedžerov zo všetkých troch krajín.
Posledný deň patril umeleckým aktivitám v Podpolianskom osvetovom stredisku. Deti aj učitelia si vyrábali tradičné slovenské výrobky z drôtu a kože. Večer nasledovala veľkolepá rozlúčka a slávnosť odovzdávania certifikátov projektu Erasmus+, na ktorom sa veľmi dobre zabavili žiaci, rodičia i učitelia.

Veľkým plusom bolo, že slovenské rodiny s nadšením prijali účastníkov mobility Erasmus+. Na týždeň im ukázali, ako žijú, a ponúkli im svoj domov a to najcennejšie – množstvo nezabudnuteľných zážitkov aj mimo oficiálneho programu.
Viac než 20 rokov Erasmus+
„Snažili sme sa deťom ukázať, ako v dnešnej rýchlej dobe plnej povinností si môžu aktívne oddýchnuť a zrelaxovať. K dôležitej a overenej forme relaxu patrí odjakživa kontakt so zvieratami, umením, hudbou, prírodou a pohybom. Zamerali sme sa však aj na úplne jednoduchú socializáciu pri uvoľnených stretnutiach a neformálnych rozhovoroch s priateľmi a rodinami,“ prezradila hlavná koordinátorka projektu zo ZŠ Hrnčiarska Alena Feriancová.
Záverečná mobilita Healthy Europe potvrdila, že viac ako 20-ročná história projektov Erasmus+ na ZŠ Hrnčiarska vo Zvolene je prínosom pre žiakov, učiteľov, ale aj rodičov.
Pandémia skrížila plány, no všetko dopadlo na výbornú
„Projekt Erasmus + – Zdravá Európa sa začal v roku 2019 s piatimi partnerskými krajinami s nádejou toho, že rozvinieme pekné myšlienky upevňovania a rozvíjania zdravia detí. Vstúpila nám však do toho covidová pandémia, ktorá nám trošku prekazila plány, a napokon dve partnerské krajiny z projektu odstúpili. Som však veľmi rada, že sme na záverečnej mobilite mohli uvítať partnerov z Fínska a Portugalska. Pred dvoma týždňami sme absolvovali mobilitu my vo Fínsku. Oceňujem schopnosť tejto novej školy v projekte pripraviť perfektný program a zvládnutie všetkých organizačných záležitostí,“ zhodnotila Alena Feriancová celý projekt Erasmus+ Healthy Europe – Zdravá Európa.

„Skončili sme tam, kde sme začínali – na Slovensku, keďže sme boli hlavným koordinátorom tohto projektu. Chcem sa poďakovať všetkým partnerom, ktorí s nami spolupracovali na mobilite. Mala veľký úspech u detí, dospelých, ale aj rodičov,“ dodala Feriancová.