ZVOLEN. Niektorí prvýkrát videli zblízka divožijúce vtáky, mohli sa ich dotknúť, dokonca podržať v ruke a stretnúť sa s nimi priamo na ich ceste zo zimovísk.
V Arboréte Borová hora Technickej univerzity vo Zvolene zorganizovali dvanáste dni vtáctva pre verejnosť. Monitoring a odchyty vtáctva však majú na tomto mieste dlhú tradíciu, neoficiálne už od roku 2001.
„Aby vtáky spievali a svrčky hrali a aby sa náš vzťah k okolitému prostrediu zlepšoval,“ okomentoval význam akcie Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV, ktoré podujatie organizovalo s ďalšími partnermi.
Napriek mrholeniu a chladu prišlo do arboréta 380 – 400 detí a pedagógov z asi ôsmich základných a materských škôl vo Zvolene, Detve a Krupine. Okrem nich zavítalo na podujatie mnoho dospelých.
„Odchytili a okrúžkovali sme celkom 11 druhov vtáctva, spolu 48 exemplárov,“ objasnil Anton Krištín, kľúčová postava všetkých ročníkov.
„Spomedzi nich štyri vtáky sa nám podarilo odchytiť opakovane po 1 – 6 rokoch. Boli to dve červienky, jeden drozd čierny a jeden drozd plavý, pričom najstarším bol najmenej 6-ročný samec drozda čierneho. Dokazuje to význam arboréta ako biotopu pre vtáctvo,“ poznamenal Krištín.
V arboréte pozorovali celkovo až 36 druhov, medzi inými aj vzácneho dudka chochlatého, ktorý je podľa Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko vtákom roka. „Ornitológovia chcú aj takto poukázať na potrebu ho chrániť, pretože sa dlhodobo zaznamenáva jeho pokles a tento negatívny trend sa pripisuje zmenám v krajine, ktorú dudky obývajú,“ podotkol.
Potvrdilo sa, že tohtoročná sezóna je oneskorená o niekoľko dní oproti predošlým rokom. „Z typických migrantov sa podarilo zachytiť viacero kolibkárikov čipčavých, zo sťahovavých druhov dominovali červienky, vrchárky modré a drozdy plavé, bežné boli stále druhy ako drozdy čierne, tri druhy sýkoriek. Účastníkov, najmä tých najmladších, potešili aj naše najmenšie vtáky, králiky zlatohlavé a oriešky,“ doplnil Krištín.