ZVOLEN. Do 29. apríla je v Galérii v podkroví v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici sprístupnená autorská výstava zvolenského výtvarníka a architekta Martina Vaisa s názvom Nábožno.
Umelecký historik a kurátor výstavy Bohumír Bachratý zostavil kolekciu 67 výtvarných diel, ktorá mapuje 10-ročné obdobie maliarskej tvorby autora na rôznorodé sakrálne témy.
„Prostredníctvom a formou klasických obrazov maľovaných prevažne akrylovými farbami, asambláží a maľbou dotvorenou na historických fragmentoch drevených kostolných lavíc, sú stvárnené v širšom kontexte náboženské témy, námety a zvyky kresťanské, slovanské, pohanské, ako aj z gréckej mytológie a egyptskej histórie,“ priblížil autor.
„V zoznamoch diel k výstave Martina Vaisa sú najpočetnejšie zastúpené kresťanské inšpirácie. Religiózne témy a motívy. ťažiskovo figurálne expresívne kompozície stredného i menšieho formátu,“ povedal kurátor o výstave.
„Cyklické súbory Krížová cesta, Apoštoli, Evanjelisti, Traja králi a mnohé ٬sóloՙ obrazy zo života Panny Márie a Ježiša Krista. Zo staroveku historické inšpirácie doby pred Kristom: Egypt, antické Grécko, bohovia a mýty, budhizmus – diptych Egypťanka - Osvietený i doby po narodení Krista: Slovania, Triglav, vierozvestci Cyril a Metod,“ zhrnul Bachratý.
„To všetko diela ostatných rokov a súčasná maľba. Jedinečné maľby na podklade drevených kostolných lavíc, blízkych maliarovi z reštaurovania vidieckych kostolíkov a ich záchrany, revitalizácie v dnešnej dobe straty historickej pamäti, úcty a pokory, ale aj straty viery, nielen náboženskej, ale aj kultúrneho vedomia a svedomia,“ spresnil kurátor výstavy.
Maliar Martin Vais podľa jeho slov svojou autorskou výstavou hodnoverne dokumentuje, že nie je žiadnym egocentrickým postmodernistom (bez vedomia a svedomia). Má v sebe svoju umeleckú, maliarsku vieru. Historické vedomie tisícročnej kresťanskej výtvarnej kultúry.
„Pozná široké rozpätie jej ikonografie najmä v maľbe klasiky i 20. storočia. V jeho zložitých a búrlivých, aj výtvarných rokoch to bol predovšetkým expresívny a expresionistický výtvarný prejav.
Jeho prirodzeným zdrojom boli mnohé bolestné a dramatické udalosti, osudy, historické fakty i nadčasové symboly kresťanského utrpenia, boja a víťazstva. Zároveň s tým aj ľudského šťastia, tichej radosti a pokoja. A práve tieto atribúty a pokojné vznášanie najkrajšie vystihujú atmosféru inštalácie v „chrámovom priestore” Galérie v podkroví,“ doplnil kurátor.
Sprievodnou súčasťou výstavy je aj 32-stranový katalóg, ktorý ako oficiálne registrovaný knižný titul bude dostupný na zapožičanie vo všetkých knižniciach s celoslovenskou pôsobnosťou.
Autor: MOJ