ZVOLEN. Sedem divadelných predstavení, tri koncerty a tiež diskusie či performance ponúkne štvordňový Víkend atraktívneho divadla, ktorý sa uskutoční 11. – 14. novembra v Dome kultúry ŽSR. Aj tentoraz bude medzinárodný divadelný festival hostiť viaceré známe osobnosti.
„Po ročnej prestávke zapríčinenej covidovou pandémiou a na okraji ďalšej vzmáhajúcej sa vlny sme sa rozhodli, že napriek ťažkým podmienkam už ďalší rok bez Víkendu atraktívneho divadla nepripustíme. Uplynulá streda, keď úrady rozhodli, že Zvolen ostáva v bordovej farbe, nám situáciu trochu uľahčila, aj keď nie celkom,“ hovorí zakladateľ a dramaturg festivalu Boris Kršňák.
Určite výnimočnou udalosťou 33. ročníka VAD-u bude hosťovanie Slovenského národného divadla s predstavením Milada o českej političke Milade Horákovej, zavraždenej komunistickým režimom. Nebýva totiž zvykom, že Národné chodí na zájazdy a už vôbec nie na alternatívne festivaly.
„My sme už v minulosti ukázali, že nebudujeme žiadne hranice a ak titul a jeho spracovanie zapadne do dramaturgie festivalu, nemáme problém pozvať aj kamenné divadlá. Tak sa u nás už predstavilo Divadlo Andreja Bagara z Nitry, Klicperovo divadlo z Hradca Králové či Dejvické divadlo z Prahy,“ objasňuje Kršňák.
Už 33. ročník Víkendu atraktívneho divadla sa začne pietnou spomienkou a oficiálnym odhalením pamätníka Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej pred Technickou univerzitou aj za účasti Zlatice Kušnírovej. Divadelnú časť odštartuje predstavenie bratislavského súboru GUnaGU V tomto meste zdochol pes.
„V prípade populárneho GUnaGU, ale aj predstavenia SND, sme ponúkli divákom až dve predstavenia, pretože kapacita sály môže byť zaplnená len na polovicu,“ vysvetľuje.
Tento ročník bude bez českých súborov, pretože dopredu plánovať logisticky a finančne náročné projekty v tejto dobe je viac ako riskantné. Z tých slovenských diváci ešte uvidia SkRAT z Bratislavy s ich novou inscenáciou Šľachtici. Príbehy z lepšej spoločnosti, Prešovské národné divadlo s oceneným projektom Kramerová vs. Kramer (Amor fati), či projekt Marka Popoviča a Zuzany Psotkovej Smrť Antigony. Na pomedzí žánrov bude performatívny projekt Bliky hudobníka Mira Tótha, spisovateľa a sociológa Fedora Gála a maliara Františka Guldana.
Hudobné projekty budú tohto roku tiež len slovenskej proveniencie. O piatkový večer sa postará Andrea Bučko & Band, v soboru projekt Mira Tótha Drť, spojenie hudby a citátov jedného z komunistických zločincov generála Alojza Lorenca a 33. VAD-u zakončí tiež projekt Mira Tótha Black Angels Song venovaný Egonovi a Fedorovi Gálovcom.
„Chýbať, samozrejme, nebudú ani film a debaty. Bude to dokument o disidentovi a výraznom porevolučnom politikovi Ján Langoš – strážca pamäti, spojený s diskusiou s dcérou Jana Langoša Niou a jeho blízkymi priateľmi Ladislavom Snopkom a Alexandrom Baloghom,“ približuje.
„Debatu bude moderovať Michal Havran, rovnako aj diskusiu o slovenskej kultúrnej diplomacii s bývalou dlhoročnou riaditeľkou Literárneho informačného centra Miroslavou Vallovou, veľvyslancom Slovenska v Prahe Rastislavom Káčerom a emeritným diplomatom, spisovateľom a prekladateľom Igorom Otčenášom. Priestor dostane aj literatúra, novinár a šéfredaktor spravodajského servera Aktuality Peter Bárdy predstaví svoju najnovšiu knihu Homo vulgaris.“
