ZVOLEN. Dávno vyhynuté rastliny vo forme fosílií, napríklad obrovské plavúne a prasličky, ktoré rástli v prvohorách, približuje výstava Stratené pralesy, ktorú pripravilo Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene v spolupráci s Balneologickým múzeom Imricha Wintera v Piešťanoch.
Prezentuje vznik a vývoj rastlín od prvých suchozemských z obdobia silúru až po súčasnosť. Vystavované exponáty pochádzajú zo Slovenska, ale aj zahraničia.
„Medzi významné exponáty patria nálezy fosílnej flóry z obdobia druhohôr z lokality Prašník. Ide o kriedové sedimenty, v ktorých sa nachádzajú početné zvyšky rastlinstva,“ povedala lektorka múzea Miroslava Macková.
„Medzi najčastejšie nálezy patria úlomky vetvičiek ihličnanov rodu Geinitzia a listy rôznych druhov papradí. Medzi vzácne nálezy patrí krásne zachovalý list magnólie,“ zhrnula.
Ďalšou významnou lokalitou je Rádiový vŕšok – Červená veža. Vekovo je oveľa mladšia ako Prašník, spadá do obdobia treťohôr. V tejto oblasti vystupujú na povrch tzv. piešťanské pestré vrstvy, teda piešťanská formácia. Sú to pestrofarebné lavice pieskovcov a zlepencov, v ktorých sa bežne nachádzajú odtlačky listov briez, jelší, topoľov, bukov a dubov.
Časť výstavy je venovaná skamenenej živici dávnych stromov – jantáru, ktorý často obsahuje fosílne organické zvyšky, najčastejšie hmyz, rastliny aj vzácne stavovce. Kvôli atraktivite pre návštevníkov vybrali na výstavu práve vzorky jantáru obsahujúce fosílny hmyz.
Výstava sa venuje aj drevnému opálu. Vznikol impregnáciou dreva roztokom kyseliny kremičitej. „Vznik drevných opálov úzko súvisí s vulkanizmom, ktorý prebiehal na Slovensku v období treťohôr. Preto je ich výskyt viazaný na sopečné pohoria – Štiavnické vrchy, Vtáčnik, Slánske vrchy či Poľanu,“ doplnila Macková.
Exponáty sú dôkazom premeny a prispôsobovania sa rastlín v procese evolúcie na našej planéte, ktorá neustále prebieha aj v súčasnom období. Výstava je vhodnou metodickou pomôckou pre žiakov základných, stredných a vysokých škôl. V múzeu potrvá do 28. novembra.