SKLENÉ TEPLICE. Archeológovia sa pozreli na neprebádaný hrad Teplica, ktorý leží asi 1,5 kilometra západne od obce Sklené Teplice.
Hrad vybudovali na kontrolu prístupovej cesty z Pohronia v smere na Banskú Štiavnicu.
„Predpokladáme, že vznikol v druhej polovici 13. storočia,“ hovorí archeológ Ján Beljak zo zvolenského pracoviska Archeologického ústavu SAV v Nitre.
„Na najvyššie položenom južnom nároží hradného jadra stála vežová stavba. K východnej hradbe bol pristavaný hradný palác, jeho zvyšky sú dodnes viditeľné. V susedstve veže je čitateľný do skaly zahĺbený objekt cisterny,“ opisuje.
V polovici 15. storočia sa hradu zmocnili Jiskrovci. Neskôr ho opäť získal Ján Huňady. Hrad zaniká na prelome 16. a 17. storočia, keď zohral poslednú úlohu v období tureckej invázie a fungoval ako signalizačné stanovište, teda vartovka.
Južne od hradu sú viditeľné pozostatky drevozemnej obliehacej pevnosti z 15. storočia.

Na hrade sú viditeľné amatérske výkopy aj z nedávnej minulosti.
„V ich blízkosti sme našli mincu Mateja Korvína a ďalšiu mincu z novoveku, väčšie množstvo železných klincov, hrot šípu, železnú reťaz, čepeľ noža, železné kovania, železnú trosku, črepy z okrajov a stien nádob aj značkou zdobené dno hrnca, ktoré potvrdzujú jeho fungovanie v 13. – 16. storočí,“ približuje Beljak.
V minulosti sa hradu Teplica, nazývaného tiež Pustý hrad, venoval nestor slovenskej archeológie Andrej Kmeť. Stavebnohistorické vyhodnotenie zvyškov hradu a jeho zameranie realizoval Martin Bóna.
Spresnenie jeho pôdorysu urobil Miroslav Matejka s Petrom Gutekom a v roku 2019 3D sken a zameranie hradu uskutočnil Ferdinand Ornth. Obliehacej pevnosti južne od hradu sa venovali Peter Bednár a Eva Fottová.
Prieskum hradu realizoval Archeologický ústav SAV v spolupráci s Katedrou archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenským banským múzeom v Banskej Štiavnici a predsedami občianskych združení, ktoré zachraňujú hrady Šášov, Revište a Čabraď.