ZVOLEN. Časť zo zbierky s viac než desaťtisíc exemplármi tropického hmyzu rôzneho druhu, ktorú vlastní amatérsky entomológ Michal Zachar z Prievidze, vystavujú oddnes v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene.
Sú na nej preparované aj živé exempláre prevažne exotického hmyzu z viacerých kontinentov, medzi inými rôzne pavúky, chrobáky, motýle, pakobylky, modlivky, cikády či roháče. Zberateľ ich získal počas výprav v Tunisku, Ekvádore, Peru, Malajzii, Namíbii a Ghane.
„Veľkú pozornosť si zaslúžia motýle z amazonských pralesov a iných častí Južnej Ameriky, ktoré vynikajú veľkosťou a pestrofarebnosťou krídiel,“ hovorí kurátorka výstava Ľubica Richterová.
„Obdiv si zaslúžia Goliáše kráľovské, ktoré dorastajú do veľkosti dlane dospelého človeka. Tento zberateľský úlovok pochádza z Ghany. Pýchou zbierky sú aj cikády. Poznáme ich z rôznych letovísk, no málokedy ich môžeme pozorovať, pretože sa dobre maskujú a cvrlikajú vysoko v korunách stromov,“ približuje.
Návštevníci budú môcť pozorovať aj živé mnohonôžky z Afriky, ktoré v ohrození vylučujú feromón, výborný repelent proti komárom. Tento fakt odpozorovali domorodci na opiciach, ktoré sa týmto sekrétom natierajú.
K najzaujímavejším vystaveným druhom patrí tiež listovka podobná listu s obschýnajúcimi okrajmi a strašivka s podobou uschnutého konárika. Na silnejšie povahy budú v teráriu číhať exotické pavúky.
„Hmyz často vyvoláva u ľudí nepríjemné pocity. Ale ak sa naň pozrieme bez predsudkov a zblízka, zistíme, že je zaujímavý a pekný,“ podotýka Richterová.
„Obzvlášť to platí pre hmyz trópov, ktorý vyniká nesmiernou rozmanitosťou druhov, tvarov, farieb a rozmermi, ktoré vzbudzujú údiv,“ dodáva s tým, že bez preparovania by väčšina ľudí nemohla spoznať pestrosť a tajomstvá hmyzu.
Výstava bude v múzeu sprístupnená do 8. augusta. Jej súčasťou je tvorivý kútik, kde hlavne tí menší absolvujú malú školu kreslenia hmyzu.
Autor: ROS