ZVOLEN. Už druhú zelenú strechu vybudovalo mesto Zvolen. Nachádza sa na Námestí SNP v tesnej blízkosti zrekonštruovaného Parku Ľ. Štúra.
Jej povrch pokrýva zelený koberec z rastlín, ktorý dokáže vsiaknuť veľmi veľké množstvo vody. Tá sa tak ani po prudkých dažďoch nestráca v kanalizácii. Ostáva na streche, odparuje sa do ovzdušia a pomáha tak zlepšovať klímu.
Bývalé sídlo okresného úradu je mestskou kancelárskou budovou, ktorej strecha sa rokmi dostala do nevyhovujúceho stavu. Zatekala, v zime ňou unikalo teplo, v lete zas bolo pod ňou neznesiteľne horúco.
„Keďže sme v našom meste naklonení zeleným riešeniam, rozhodli sme sa, že ju nepokryjeme plechom, asfaltom či škridlou. Voľba padla na koberec z rozchodníkov,“ povedala primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Strecha z rastlín sa nikdy nerozpaľuje ako klasická strecha, zadržiava v sebe dažďovú vodu a počas horúčav ju postupne uvoľňuje. Prispieva tak k zlepšeniu klímy.
„Práce trvali niekoľko mesiacov, aj keď je pravda, že zhruba mesiac sme čakali na samotné koberce z rozchodníkov. V období, keď mali byť prevezené, nastali také prudké dažde, že ich nebolo možné vybrať z rozbahnených polí,“ objasnil Jakub Havlík z odboru výstavby zvolenskej radnice.
Náklady na jej vybudovanie dosiahli viac ako 200-tisíc eur, informovala SITA. Samotná rastlina je suchomilná, bez kvapky vody vydrží aj dlhšie ako mesiac. „Jej korene prerastajú do vrstvy substrátu z minerálnej vlny, ktorý nasáva dažďovú vodu,“ vysvetlila referentka pre verejnú zeleň Jana Tlučáková.
„Pri bežnej, nevegetačnej streche by prakticky všetka odtiekla do kanalizácie. Zelená strecha však zachytí 70 – 95 percent vody, ktorá sa následne pomaly odparuje. Odľahčuje sa tak kanalizácia, zvlhčuje sa okolie,“ doplnila.
Použitý koberec z rozchodníkov dosahuje rozmer 300 štvorcových metrov. Pri skúškach rozchodníky zalievali počas troch dní, pričom „špongia“ zo spomínaného substrátu dokázala bez problémov nasať všetku vodu.
„Strecha nevytvára teplo, zadržiava vodu, čo je pri počasí striedajúcich sa letných horúčav a prívalových dažďov neoceniteľné. Popri zelenej streche na autobusovej stanici je to ďalšia možnosť, ako aspoň máličko zlepšiť mikroklímu územia,“ uviedla primátorka.
„Vieme, že ani jedna z nich ekologický problém nevyrieši. Chceme však ísť príkladom a veríme, že postupne sa do budovania zásobníkov vody či zelených striech pustia aj súkromné spoločnosti či dokonca jednotlivci. Negatívne dosahy klimatických zmien v našom meste sa nám totiž podarí výraznejšie zmierniť iba spoločným úsilím,“ podotkla Balkovičová.