DUDINCE. Straty plynúce zo zákazu prevádzkovať Hotel Hviezda v Dudinciach počítajú v státisícoch eur. Vedenie už muselo rozhodnúť o prepustení približne štvrtiny zamestnancov.
Hotel je pre opatrenia súvisiace s pandémiou ochorenia covid19 od 15. októbra minulého roka zatvorený, pričom bol zatvorený aj v prvej vlne pandémie od 15. marca do 1. júla 2020.
Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ relaxačného hotela Vincent Andraško, pomoc štátu považuje za pomalú a podmienenú veľkou byrokraciou.
„Je nám ľúto, že sme zatiaľ boli nútení pristúpiť k prepusteniu približne 25 percent zamestnancov. Medzi nimi aj takých, ktorí už boli zabehnutí a predovšetkým odborne kvalifikovaní, pretože sme ich pre aktuálnu situáciu
nevedeli naďalej dostatočne finančne motivovať. Smutné je, že časť z nich odišla do absolútne iného sektora a do služieb v cestovnom ruchu sa už ani neplánujú vrátiť,“ popísal riaditeľ.
Ako hotel sú diskriminovaní
Neďaleké súkromné aj štátne kúpele môžu byť otvorené a Andraško to vníma ako diskrimináciu, pretože požadované opatrenia by bez problémov dokázali dodržiavať aj v ich zariadení.
„Kúpeľné zariadenia neprijímajú len pacientov na kúpeľnú liečbu, ale bez akýchkoľvek vážnejších obmedzení sa v nich môžu zrelaxovať aj tzv. samoplatcovia. Týmto opatrením sa vytvorilo veľmi neférové a z pohľadu
konkurencieschopnosti nevyrovnané prostredie voči bežným hotelierom, ktorí sú schopní dodržiavať všetky opatrenia ako ktorékoľvek liečebné kúpele,“ objasnil riaditeľ s tým, že štatisticky nie je vyčíslené, ako sa podieľali na šírení koronavírusu takéto zariadenia.
Pomoc je pomalá a byrokratická
Pomoc pre gastro sektor je podľa Andraška nedostatočná, ale hlavne pomalá a podmienená veľkou byrokraciou. „Značná časť hotelov, penziónov a reštaurácií je z dôvodu nedostatočnej a včasnej pomoci na prahu krachu,“ hovorí s tým, že aj ich spoločnosti nabehli dotácie na mzdy za február až na konci marca a zamestnancom s veľkým oneskorením vyplatili mzdy.
„Ak sa v dohľadnom čase neurýchli a nedorieši vyplácanie príspevkov na mzdy zamestnancov a príspevkov na fixné náklady, odhadujeme, že nebudeme schopní v takomto režime vydržať viac ako 30 až 45 dní,“ povedal riaditeľ a dodal, že vlastné financie už vyčerpali a aktuálne už čerpajú úverové zdroje, ktoré sú tiež obmedzené.
Splátky majú odklad
„V neposlednom rade pred sebou tlačíme množstvo záväzkov vo forme odložených splátok, odvodov a nevybavených faktúr od našich dodávateľov,“ dodal šéf zatvoreného hotela.
Následky pretrvávajúcej situácie budú podľa Andraška katastrofálne a likvidačné. „Nielen pre našu spoločnosť ako takú, ale najmä pre jej zamestnancov a ich rodiny, ktoré budú mať v súčasnej dobe vážny problém s následnou zamestnanosťou,“ uzavrel riaditeľ s tým, že len skutočná a promptná pomoc môže zachrániť nielen gastro sektor, ale aj iné odvetvia ekonomiky.
Množstvo bankrotov rôznych spoločností a ich zamestnancov spôsobí odkázanosť na pomoc zo strany štátu prostredníctvom úradov prace, takže finančnej záťaži sa štát tak či tak nevyhne.