Primátorka Lučenca: Cestovný ruch si zaslúži podporu, môže pomôcť znížiť regionálne rozdiely

OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie pripravuje zaujímavé projekty aj napriek koronakríze.

Alexandra Pivková, predsedkyňa OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie, primátorka Lučenca a poslankyňa NR SR.Alexandra Pivková, predsedkyňa OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie, primátorka Lučenca a poslankyňa NR SR. (Zdroj: album OOCR)

Vďaka koronavírusovej pandémii upriamilo viac Slovákov pozornosť na domáce prírodné turistické atrakcie a podľa slov Alexandry Pivkovej, primátorky Lučenca, ktorá je zároveň predsedníčkou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie a tiež poslankyňou Národnej rady SR, je podpora a rozvoj cestovného ruchu v ekonomicky slabších regiónoch v krajine veľmi dôležitá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súvislosti s aktuálnym vývojom situácie v spomínanom segmente, týkajúcej sa dvoch susediacich regiónov, sme jej položili niekoľko otázok.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že koronavírusová pandémia naučila Slovákov spoznávať turistické klenoty v našej krajine, keďže možnosti dovolenkovania v zahraničí boli a aj sú značne obmedzené. Ako to vnímate vy z pozície predsedníčky OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie? Majú podľa vás tieto regióny šancu profitovať z cestovného ruchu?

Pandemická situácia samozrejme veľmi výrazne zasiahla cestovný ruch a určite mu neprospela. Domáci cestovný ruch síce rástol, ale tri pozitívne mesiace, keď bol voľnejší pohyb, nenahradia celoročnú stratu pre subjekty v cestovnom ruchu. Ďalším faktorom bolo, že ľudia zo strachu pred ochorením uprednostňovali prírodný turizmus, ktorý je na jednej strane krásny, ale pre udržateľnosť cestovného ruchu a podnikanie v ňom nie najideálnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane ľudia spoznali aj také neobjavené skvosty domáceho cestovného ruchu akými sú naše regióny, konkrétne Novohrad a Podpoľanie.

Pre profit v cestovnom ruchu je dôležité, aby vytvorené produkty v ponuke regiónov boli aj ekonomicky prínosné. Znamená to, že prínos cestovného ruchu nemôže byť len v náraste počtu návštevníkov, ale musí sa zvýšiť aj príjem subjektov v cestovnom ruchu, aby financie mohli byť opäť investované do rozvoja.

Bohužiaľ, čo sa týka podnikania v cestovnom ruchu, máme v našich regiónoch stále rezervy, no pevne verím, že čoskoro sa služby skvalitnia a najmä rozšíria do všetkých kútov našich regiónov.

Ste aj primátorkou mesta, ktoré je označované za centrum Novohradu. Ako je na tom aktuálne Lučenec v rozvoji cestovného ruchu? Vieme, že v tomto smere bolo aj v minulosti zrealizovaných viacero projektov. Napríklad pribudlo mestské múzeum, zrekonštruovala sa synagóga, ktorá býva dejiskom atraktívnych akcií či zaujímavých výstav, máme službu zdieľaných bicyklov ... . Čo je pre vás najväčším turistickým lákadlom v Lučenci a aké projekty ohľadom cestovného ruchu sú pripravené na realizáciu?

SkryťVypnúť reklamu

Lučenec je historickým, hospodárskym a aj kultúrnym centrom Novohradu. K tomu neodmysliteľne patrí aj rozvoj cestovného ruchu v našom meste. Máme krásne zrekonštruované priestory, ktoré pre nás vytvárajú možnosti, ktoré mnohé väčšie samosprávy nemajú. Multifunkčnosť synagógy nám láka do Novohradu mnohé fantastické výstavy. Spomeniem napríklad Terakotovú armádu alebo stroje Leonarda Da Vinci. V mestskom múzeu, ktoré je situované v priestoroch historickej radnice, sme mohli privítať výstavu Rytierov nebies.

Mnohé projekty v meste realizujeme práve v úzkej spolupráci s Oblastnou organizáciu cestovného ruchu (OOCR). Jedným z nich je aj spomenutý bikesharing, teda služba zdieľaných bicyklov. Tiež úzko spolupracujeme na zabezpečovaní skibusovej aj cyklobusovej dopravy, kde je OOCR hlavným tvorcom projektu.

Do budúcna chystáme mnohé nové atraktivity v športovo-oddychovej zóne mesta. Riešime výstavbu novej plavárne, realizujeme výstavbu cyklotrasy do blízkych obcí Halič a Vidiná, s prepojením na už existujúce cyklotrasy. Ďalšie atraktivity pripravujeme v mestskom parku a areáli vodnej nádrže Ľadovo. Niektoré projekty máme už vo fáze realizácie a niektoré ešte len v projektovej príprave. Stále aktívne pracujeme na rozvoji služieb v cestovnom ruchu v našom meste. Veď práve cestovný ruch môže byť jedným z nosných odvetví, vďaka ktorému vieme znížiť regionálne rozdiely.

OOCR spolupracuje aj so samosprávami, rôznymi inštitúciami či miestnymi farmármi alebo podnikateľmi. Prináša táto spolupráca požadované ovocie?

Spoluprácu OOCR a našich partnerov hodnotím pozitívne. V momentálnych podmienkach, keď je väčšina subjektov negatívne ovplyvnená koronakrízou, je aj naša spolupráca vystavená týmto obmedzeniam. Avšak na základe doterajšej spolupráce sa nám podarilo zrealizovať mnohé projekty, ako napríklad rekonštrukciu železničného domčeka v Haliči alebo otvorenie Informačného centra v Dolnej Strehovej.

V Podpoľaní sme otvorili turistický náučný chodník v Detvianskej Hute a mnohé otvorenia úspešne realizovaných projektov nás ešte len čakajú. Spomeniem možno Motýlí dom v Kokave nad Rimavicou, spustenie cyklodrezín v Katarínskej Hute naplánované na letnú sezónu alebo rekonštrukciu turistickej útulne na Javorinke v Hriňovej.

Spolupráca s podnikateľskými subjektmi nám prináša ovocie vo forme ich aktívnej prezentácie na medzinárodných veľtrhoch a výstavách či je to už Veľkokrtíšska vínna cesta alebo regionálni producenti združení pod značkou Regionálny produkt Novohrad.

Veľmi významná a úspešná je spolupráca s Lukášom Pelčom, ktorý je nosnou tvárou projektu Spoznaj Novohrad, kde OOCR vstúpila ako hlavný partner a následne rozšírila seriál aj o videá z Podpoľania a na záver roka aj o seriál videí Spoznaj remeslá. Tieto marketingové aktivity mali na regióny veľký dopad s konečným ekonomickým efektom. Mnohí remeselníci mali vďaka tejto aktivite aj zvýšené objednávky, za čo sme veľmi radi.

Zrejme aj OOCR musela pre pandémiu, ktorá nielen podnikateľom, ale aj mnohým inštitúciám výrazne okresala finančné zdroje, stopnúť nejaké projekty.

Oblastná organizácia musela pre pandémiu zmeniť plán aktivít na rok 2020, ktorý sa tým pádom viac zameral na infraštruktúru a skvalitnenie výstupov OOCR. Webové stránky prešli rekonštrukciou, následne boli kompletne preložené do maďarčiny, keďže naše regióny sú maďarskými návštevníkmi stále navštevované.

Zamerali sme sa na vytvorenie hmotných produktov cestovného ruchu, ktoré po uvoľnení opatrení bude hneď možné zakúpiť si cez cestovnú kanceláriu Krajskej organizácie cestovného ruchu. Uviedol sa do života projekt Zaži Novohrad a Zaži Podpoľanie, ktorý združuje 16 zážitkov v Novohrade a 16 zážitkov v Podpoľaní. Bulletin tohto projektu bude čoskoro dostupný v ubytovacích zariadeniach v regiónoch a tiež v informačných centrách.

Aktívne sa pracovalo na vytvorení jasného dizajn manuálu, ktorý vystihuje regióny. Mladý, energický tím v oblastnej organizácii má rozpracovaných viac projektov, ktoré tento rok budú ešte prezentované. Pracuje sa na spustení cyklodrezín v Katarínskej hute, na skvalitnení služieb pri splave Ipľa, na vytvorení e-bike regiónu v Podpoľaní a podobne.

Ste aj poslankyňou NR SR. Je podpora cestovného ruchu v ekonomicky slabších regiónoch, akými sú aj Novohrad či Podpoľanie, zo strany štátu dostatočná?

Podpora cestovného ruchu je v gescii ministerstva dopravy a výstavby SR a zároveň sa podpora cestovného ruchu riadi zákonom č. 91/2010 Z.z. o podpore cestovného ruchu, ktorého veľká novela je práve v príprave. Podpora cestovného ruchu je podľa tohto zákona úzko spätá s výškou vybratej miestnej dane za ubytovanie v regióne, ktorý je jeden z limitujúcich faktorov pre výšku dotácie na podporu cestovného ruchu, o ktoré sa oblastná organizácia môže uchádzať. A tu majú slabšie regióny veľkú nevýhodu, lebo mnohé menšie samosprávy túto miestnu daň ani nevyberajú, keďže možnosti ubytovania v ich katastroch sú nulové. Preto si myslím, že zo strany štátu je momentálne nutné jasne zadefinovať možnosti ubytovania na súkromí, resp. vytvorenie možnosti poskytnúť ubytovanie pre turistov bez vybavovania mnohokrát náročných povolení. To je prvý predpoklad toho, že vieme udržať návštevníkov v našich regiónoch na viac dní a tým zvýšiť podporu pre rozvoj cestovného ruchu v danom regióne.

Druhým predpokladom na zvýšenie štátnej dotácie je angažovanosť jednotlivých samospráv, podnikateľov a tretieho sektora v rozvoji cestovného ruchu, ktorý má regionálny charakter. Úlohou oblastnej organizácie je budovať cestovný ruch v celom regióne a preto by bolo vhodné, aby sa pri výške podpory pre cestovný ruch nebrali do úvahy len členské samosprávy OOCR, ale všetky samosprávy v jej územnej pôsobnosti.

V súčasnej situácii potrebuje cestovný ruch veľmi silnú podporu od štátu, ale aj od obyvateľov, ktorí namiesto dovolenky v zahraničí v budúcnosti uprednostnia domáce destinácie, aby sme dobehli to, v čom nás pandémia spomalila, nedajbože, zastavila.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 887
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 799
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 901
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 401
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 218
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 710
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 266
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 874
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 979
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 459
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 280
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 33 168
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 024
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 389
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 076
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 572
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 979
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 459
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 280
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 33 168
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 024
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 389
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 076
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 572
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu