ZVOLEN. Vlaňajšia výskumná sezóna na Pustom hrade okrem iných zaujímavých objavov opäť priniesla aj nález ďalších dvoch kostených hracích kociek z 13. storočia.
Dohromady ich počas archeologického výskumu na Pustom hrade od roku 1992 našli už osemnásť. „V rámci Slovenska jednoznačne najviac,“ poznamenal vedúci archeologického výskumu na Pustom hrade Ján Beljak.
„Pre porovnanie, posledný publikovaný súpis hracích kociek z územia Slovenska bez započítania nálezov z Pustého hradu uvádza celkovo len 14 kociek – z lokalít ako hrad Devín, Trenčiansky hrad, Spišský hrad, Šarišský hrad. Z dedinského
prostredia poznáme nález len jednej hracej kocky, a to zo zaniknutej dediny Štrba-Šoldov. Rovnako aj z kláštorného prostredia, odkiaľ máme len dve hracie kocky zo zaniknutého kláštora v Spišskom Štiavniku,“ priblížil.
Hracie kocky sú podľa neho dokladom toho, že v minulosti, ako aj dnes, si ľudia rovnako radi vypĺňali svoje voľné chvíle zábavou a hrami.

„Z hľadiska archeológie sú nálezy hracích kociek z územia Slovenska nachádzané najčastejšie práve na hradoch. Hru v kocky obľubovali páni aj poddaní, no kto sa viac hral, nemôžeme jednoznačne povedať. Vieme však, že hra v kocky patrila k cirkvou neschválenej aktivite, keďže v Uhorsku v roku 1279 cirkevná synoda v Budíne hru v kocky spolu s inými zakázala,“ ozrejmil Beljak.
„Archeologické nálezy však vypovedajú, že ľudí tento zákaz úplne nezastavil a túto hru obľubovali aj naďalej,“ doplnil.
Autor: MOJ